ویکی‌پدیا برای دریافت کمک‌های رمزارز مورد انتقاد کاربران قرار گرفت.

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از بیت‌کوینیست؛ بنیاد ویکی‌پدیا با فشار داخلی زیادی برای توقف پذیرش کمک‌های رمزارز مواجه شده است.

ویکی‌پدیا که در سال ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد، اکنون به اولین وب‌سایت دایره‌الامعارفی جهان تبدیل شده است. ویکی‌پدیا منبعی رایگان برای مردم سراسر جهان است که به اینترنت دسترسی دارند. این بنیاد برای فعالیت‌های خود به کمک‌های مردمی متکی است.

ویکی‌پدیا از سال ۲۰۱۴ پذیرش کمک‌های مالی رمزارزی را شروع کرد. اما از آن زمان دارایی‌های رمزنگاری رشد کرده و برای تاثیرات زیست ‌محیطیشان مورد انتقاد قرار گرفتند. بسیاری معتقدندکه «دریافت رمزارز توسط ویکی‌پدیا با تعهدات این بنیاد به پایداری محیط‌زیست مغایرت دارد.»

ویکی‌پدیا زمانی شروع به پذیرش رمزارز نمود که اداره مالیاتی آمریکا (IRS) راهنمایی در مورد نحوه رسیدگی به این کمک‌های رمزارز، یعنی تبدیل آنها به دلار ارائه کرد. اکنون ویکی‌پدیا از BitPay، یک پردازشگر پرداخت شخص ثالث برای پذیرش کمک‌های رمزارز از کاربران استفاده می‌کند. یکی از کاربران می‌گوید که اینکار ویکی‌پدیا در ترویج و قانونی شدن رمزارزها و در نتیجه شرکت‌های پرداختی شخص ثالث موثر خواهد بود. این کاربران در جمله بعدی می‌پرسد که آیا واقعا هدف بنیاد ویکی‌مدیا (بنیاد اصلی وبسایت ویکی‌پدیا) این است؟

سایر منتقدان می‌گویند که رمزارزها هنوز سرمایه‌گذاری‌های پرخطری هستند و معتقدند ویکی‌پدیا نباید استفاده از آنها را تائید کند. یکی از کاربران به نام Molly White در متنی انتقادات خود به ویکی‌پدیا را شرح داد: «با پذیرش رمزارزها، ما استفاده از سرمایه‌گذاری که ذاتاً غارتگر ثروت است را تائید می‌کنیم.»

افزایش نگرانی‌ها در مورد مصرف انرژی:

تاثیر بیت‌کوین و استخراج سایر رمزارزها بر محیط‌زیست تا به امروز حل نشدنی باقی مانده است. تخمین زده می‌شود که استخراج رمزارز سی و سومین صنعت مصرف‌کننده انرژی در جهان باشد. این امر باعث اعتراض فعالین محیط زیست شده است. مکانزیم اثبات کار بیت‌کوین یک فناوری گران‌قیمت است و ویکی‌پدیا با پذیرش کمک‌های رمزارز به آسیب ناشی از این صنعت می‌افزاید.

نامه انتقادی Molly White بحث‌‌هایی را در سراسر جامعه ویکی برانگیخت. اما ویکی‌پدیا در جواب پاسخ داد که این موضوع تنها یکی از مباحث کاربران این وب‌سایت است و نه رای اکثریت. این بنیاد اعلام کرد: «توافق‌های پلتفرم براساس شایستگی استدلال‌ها سنجیده می‌شود، نه با شمارش آرا»

منبع: bitcoinist.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا