چه بر سر UST آمده است؟ از زبان GrayScale بشنوید!

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از گری‌اسکیل؛ سومین استیبل‌کوین بزرگ جهان UST، که استیبل‌کوین پلتفرم Terra (LUNA)است، پیوند خود را با دلار از دست داد و ارزش کل شبکه Terra با سرعت شدید سقوط کرد. این امر به کاهش بیشتر قیمت بیت‌کوین و اتریوم منجر شد. اما به واقع برای UST چه اتفاقی افتاده است؟ و این حادثه چه معنایی برای آینده‌ی استیبل‌کوین‌ها دارد؟ برای پاسخ به این سوالات ابتدا باید گذشته پلتفرم Terra را بررسی کنیم.

پلتفرم Terra (LUNA) چیست؟

پلتفرم Terra یک پلتفرم قراردادهای هوشمند، با توکن بومی LUNA است. استیبل‌کوین UST یک استیبل‌کوین الگوریتمی است، به این معنی که مکانیزمی برای پایداری قیمت UST براساس منابع LUNA دارد، و باید برای حفظ قیمت یک دلاری UST توکن‌های LUNA را می‌سوزاند.

سایر استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز اغلب به وسیله وثیقه‌گذاری از قیمت خود محافظت می‌کنند. مثالاً MakerDAO برای ضرب هر توکن DAI، مقدار ۱۵۰ درصد از ارزش آن را ذخیره کرده است. بنابراین MakerDAO با حفظ وثیقه‌ی بیشتر از منابع در گردش DAI، از کاهش شدید آن جلوگیری می‌کند.

اما UST توسط وثیقه پشتیبانی نمی‌شود و کاملاً بر مکانیزم الگوریتمی خود تکیه دارد که آن را در برابر نوسانات بزرگ بازار آسیب‌پذیر می‌کند. پیوند دلاری UST به دو دلیل اصلی شکست خورد:

فروش درون‌-زنجیره‌ای و عدم تعادل استخر Curve:

مقدار ۳۵۰ میلیون دلار UST با استفاده از پروتکل Curve، با Tether معاوضه شد. این امر باعث شد تا تناسب منابع UST در استخرهای Curve در مقابل سایر استیبل‌کوین‌ها به هم بخورد و ارزش درون-‌زنجیره‌ای UST کاهش یابد.

پروتکل Curve یکی از بخش‌های حیاتی اکوسیستم DeFi است، که به کاربران و برنامه‌های کاربردی اجازه می‌دهد بطور موثر استیبل‌کوین‌ها را با هم مبادله کنند. فروش انبوه UST در استخرهای Curve باعث شد تا UST نسبت ۱:۱ خود را به دلار از دست دهد.

فروش خارج از زنجیره:

باقیمانده منابع UST از پروتکل Anchor خارج شد و در صرافی‌های متمرکز مانند Binance به فروش رفت که به روند کاهشی آن سرعت بیشتری بخشید.

در ابتدا شرکت‌های معاملاتی مانند Jump Crypto سعی کردند که منابع استخرهای Curve را با تعویض ۲۷۰ میلیون از UST با Tether تعادل استخرها را بازیابی نمایند. اما در رقابت با میزان خروج UST از استخرها شکست خوردند.

سپس روز یکشنبه ۸ می، بنیاد لونا ۱٫۵ میلیارد دلار سرمایه بیت‌کوین و UST خود را برای حفظ پیوند با دلار بکار گرفت. اما همه‌ی تلاش‌ها ناموفق بودند و UST در ۱۰ می به ۰٫۶۱ دلار کاهش یافت. این امر نشان می‌دهد که تلاش برای حفظ قیمت با فروش دارایی‌های نوسانی مانند بیت‌کوین و اتریوم، نقطه ضعف مهم UST بوده است.

آینده‌‌ی استیبل‌کوین‌های الگوریتمی چگونه است؟

این حادثه سوالاتی را در مورد آینده استیبل‌کوین‌های درون-زنجیره‌ای ایجاد می‌کند. اما لازم به ذکر است که طراحی UST به عنوان یک استیبل‌کوین تحت وثیقه و تقاضا محور تنها تقلیدی از دلار آمریکا است. در زمانی‌ که استیبل‌کوین‌هایی مانند UST و USDN چالش‌های خود را سپری می‌کنند، تداوم نوآوری در پروتکل‌ها و سرویس‌های درون-زنجیره‌ای برای توسعه اکوسیستم رمزارزها اهمیت دوچندان می‌یابد.

استیبل‌کوین‌های با پشتوانه فیات، مانند USDC، مسیر مقاومتی ساده‌تری را برای حفظ ارزش دلاری بکار گرفته‌اند. ذخیره وثیقه ۱:۱ یک استیبل‌کوین با دلار و یا اوراق قرضه به این معنی است که بازار دیگر نمی‌تواند وجود پشتیبانی مالی توکن را انکار کند.

صرف نظر از صعود یا نزول بیشتر بیت‌کوین، توسعه‌گران با در نظر گرفتن درس‌های آموخته، به نوآوری ادامه خواهند داد. در حال حاضر، بهترین روش از آن MakerDAO است که برای پشتیبانی مالی استیبل‌کوین خود وثیقه‌ای یک و نیم برابر آن را ذخیره کرده است. رقابت برای توسعه اولین استیبل‌کوین‌های بدون وثیقه همچنان ادامه دارد، زیرا پروژه‌هایی مانند USDN در پروتکل NEAR یا Frax Share در اتریوم محبوبیت زیادی یافته‌اند.

هنوز تا تثبیت قیمت UST راه باقی مانده و تیم اکوسیستم Terra در تلاش است تا قیمت را به یک دلار بازگرداند و ضررها را جبران کند. UST بخش عمده‌ی نقدینگی درون‌-زنجیره‌ای پروتکل‌های DeFi را فراهم می‌کند، بنابراین در صورت ادامه عدم ثبات ممکن است تاثیرات منفی بیشتری بر بازار رمزارزها داشته باشد. با این حال، طبق توییت Barry Silbert بنیانگذار DCG، اکثر استیبل‌کوین‌هایی که پیوند خود را از دست می‌دهند، در نهایت به قیمت ۱ دلار باز می‌گردند. باید دید که آیا این امر درباره UST صدق می‌کند یا خیر.

منبع: Grayscale.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا