قیمت زمین‌های متاورسی سر به فلک کشید!

قیمت زمین‌های متاورسی سر به فلک کشید!ترجمه کوین‌گراف به نقل از اکونومیست؛ «مضحک و باحال». این جمله توصیف معمارانه یک برج اداری در حال ساخت در Crypto Valley، منطقه‌ای تجاری در متاورس مبتنی بر اتریوم Decentraland است. این ساختمان به پلتفرم سرمایه‌گذاری بلاکچین Tokens.com تعلق دارد و در Decentraland، بین زمین متاورسی یک کلوب شبانه در ایبیزا و استراحتگاه بلاجیو در لاس وگاس قرار گرفته است

گیمرها چندین سال است که غنایم بدست آورده از بازی‌های کامپیوتری و سایر دارایی‌های دیجیتالی را با یکدیگر مبادله می‌کنند. این فعالیت تجاری گیمرها با به وجود آمدن NFTها (توکن‌های غیرمثلی) و تبلیغات پیرامون متاورس، اکنون شکل دیگری به خود گرفته است.

پول واقعی در حال تغییر است. بسیاری از دارایی‌هایی که در فضای مجازی تجارت می‌شوند، کپی‌ای از دارایی‌های دنیای واقعی هستند. بطور مثال، کاربران فضای مجازی برای زمین‌های متاورسی بازی توکن‌های غیرمثلی Legacy (که هنوز بدون تاریخ عرضه در حال توسعه‌اند) حدود ۵۴ میلیون دلار خرج کردند.

بیشتر بخوانید: بازی‌های بلاکچین چیست؟

سیاره متاورسی SuperWorld، فضای مجازی است که مردم می‌توانند نسخه‌های دیجیتالی مکان‌های واقعی روی زمین را خریداری کنند. کاربران به طور متوسط برای خرید هر ملک در SupperWorld حدود ۳۰۰۰ خرج می‌کنند. در این متاورس قصر تاج محل و برج ایفل در فروش اولیه به قیمت کمتر از ۴۰۰ دلار فروخته شدند، اما اکنون هر کدام به ترتیب حدود ۲۰۰,۰۰۰ و ۴۰۰,۰۰۰ دلار برای فروش مجدد گذاشته شدند.

سرمایه‌گذاران زیادی به جهان‌های مصنوعی متاورسی جذب شده‌اند. رکورد بزرگترین سرمایه‌گذاری در زمین‌های متاورسی تا به امروز متعلق به شرکت املاک و مستغلات Republic Realm است. این شرکت در نوامبر ۲۰۲۱ برای زمینی در متاورس Sandbox حدود ۴٫۳ میلیون دلار خرج کرد. پلتفرم Tokens.com نیز در همان ماه، برج اداری خود در خیابان Fashion Street متاورس Decentaland را به قیمت ۲٫۴ میلیون دلار خرید. کلوب‌های شبانه و کازینوها در خیابان منطقه قمار Decentraland قرار گرفته‌اند. منطقه هنری این متاورس Sotheby نام دارد و گالری‌های هنری می‌توانند شعبه مجازی خود را در آن بنا کنند.

قطعه زمین‌های که در زمان عرضه اولیه Decentaland در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰ دلار قیمت داشتند، اکنون می‌توانند تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار به فروش برسند. Somnium Space پلتفرم متاورس رقیب دسنترالند گزارش کرد که کاربرانش در طی ماه نوامبر، بیش از ۱٫۸ میلیون دلار از خرید و فروش زمین‌های این پلتفرم درآمد کسب کردند.

بیشتر بخوانید: چگونه بلاکچین باعث تحول بازی‌های کامپیوتری خواهد شد؟

بزودی در سالن‌های کنسرت مجازی دیگر متاورس‌ها، آواتارهای هنرمندان مشهوری مانند جاستین بیبر و آریانا گرانده برای طرفداران خود کنسرت‌های مجازی برگذار کنند. فروشگاه‌های مجازی خالی به برند‌های بزرگ دنیای مد مانند گوچی، دولچه و گابانا، باربری و … اجاره داده شده‌اند.

سوال این است که آیا رونق املاک متاورسی ادامه خواهد داشت؟ همانطور که در دنیای فیزیکی رونق یک تجارت به میزان علاقه افراد برای خرج کردن و جذب آنها به پدیده مورد نظر بستگی دارد، دنیای مجازی نیز این چنین است. دومین نکته، خطر نوسانات قیمتی زمین‌های مجازی است. فروش املاک مجازی معمولاً با مبادله رمزارزهای بومی هر متاورس صورت می‌گیرد. MANA توکن بومی Decentraland است. متاورس Sandbox‌ از توکن بومی SAND استفاده می‌کند. قیمت این رمزارزها مانند بیت‌کوین و اتر به شدت دچار نوسان می‌شود. اگر اشتباهی اساسی در یکی از این پلتفرم‌ها صورت گیرد، حتی ممکن است ارزش توکن‌های بومی آنها به صفر برسند.

برای کاهش ریسک، اولین سرمایه‌گذاران متاورس مانند شرکت املاک Republic Realm در چندین متاورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این شرکت دارایی‌های مجازی خود را بین ۲۳ متاورس تقسیم کرده است. برخلاف ارزش زمین فیزیکی که ارزش آن تابعی از محدودیت آن است، فضاهای مجازی در عمل نامحدود هستند. بنابراین در اصل تعداد متاورسهای محبوب است که اهمیت دارد.

در حال حاضر صدها متاورس جدید به وجود آمده‌اند و با پیشرفت ارزدیجیتال بیشتر نیز خواهند شد. قیمت‌های سرسام آور املاک مجازی براساس رشد هر متاورس پیش‌بینی می‌شوند. اما یک متاورس پررونق، به معنی کمبود منابع کمتر و قیمت‌های پایین‌تر است. این تناقض به ما نشان می‌دهد که اجرای قوانین فیزیک ممکن است ساده‌تر از قانون عرضه و تقاضا باشد.

منبع: economist.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا