بازی‌های بلاکچین چیست؟

جمع‌آوری مجله کوین‌گراف؛ بطور کلی، بازی‌های بلاکچین بازی‌هایی ویدئویی هستند، که از ویژگی‌های فناوری‌های بلاکچینی در تکنولوژی خود بهره می‌برند. با استفاده از فناوری بلاکچین در صنعت بازی‌های کامپیوتری می‌توان مالکیت کامل جوایز، دارایی‌ها، غنایم و حتی اداره یک بازی در اختیار کاربران آن قرار داد.

پیش از این، اقلامی که بازیکنان در طول یک بازی کامپیوتری بدست می‌آوردند، تنها در فضای مجازی بازی دارای ارزش بودند. اما با استفاده از بلاکچین می‌توان غنیمت‌های یک بازی مانند سلاح‌ها، رزه‌ها، شخصیت‌های بازی و … را قابل تبدیل به ارزش در دنیای واقعی و قابل مبادله با دیگر بازیکنان ساخت. فناوری بلاکچین اینکار را در عین ایمن نگاه داشتن دارایی‌های تک تک بازیکنان ممکن می‌سازد. ادغام بلاکچین در صنعت بازی‌های کامپیوتری موجب همزیستی اقتصادی و شراکت بازیکنان به همراه توسعه‌گران در یک پروژه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آموزش بازی Splinterlands و شیوه کسب درآمد از آن

بعضی از بازی‌های بلاکچین از این فناوری بلاکچین فقط برای ثبت مالکیت غنایم بازی استفاده می‌کنند. بعضی دیگر کل بازی را مبتنی بر بلاکچین راه‌اندازی می‌کنند. با توجه به درجات مختلف استفاده از بلاکچین، می‌توان بازی‌های بلاکچینی را به سه دسته تقسیم کرد:

اول) استفاده از مالکیت NFTها

چنین بازی‌هایی مانند قدیم بر یک سرور متمرکز اجرا می‌شوند، اما اقلام بازی با استفاده از فناوری NFT (توکن غیرمثلی) و مبتنی بر بلاکچین ساخته شده‌اند. با راه‌اندازی دارایی‌های بازی به شکل NFT، حق خرید و فروش، مبادله و استفاده از آن دارایی در اختیار خود کاربر قرار می‌گیرد. مالکیت NFTهای اقلام بازی نیز در بلاکچین ذخیره شده و همگان می‌توانند از تراکنش‌ها و مبادلات دیگر بازیکنان مطلع گردند. ارزش اقلام بازی در دنیای واقعی با توجه به محبوبیت بازی و قابلیت استفاده از اقلام محاسبه می‌گردد.

دوم) مالکیت NFTها و استفاده از رمزارزها

در مرحله بعدی بازی‌های کامپیوتری قرار دارند که علاوه بر ویژگی مالکیت NFTها، از رمزارزها نیز در بازی خود بهره می‌برند. این بازی‌ها هنوز بر یک سرور متمرکز اجرا می‌شوند، اما از رمزارزها برای فراهم کردن ویژگی‌هایی مانند سهام دادن، مشارکت، کسب درآمد و پاداش دادن به بازیکنان و ایجاد NFTها استفاده می‌کنند. بازی‌هایی که از مدل «بازی کسب درآمد» یا Play to Earn بهره می‌برند، جزو این دسته هستند.

سوم) بازی‌های کاملا غیرمتمرکز:

دسته آخر، بازی‌هایی هستند که از موارد بالا استفاده می‌کنند، اما کل پلتفرم خود را بر بلاکچین بنا کرده‌اند. بدین ترتیب تمام اقدامات بازی توسط نودهای بلاکچین تائید شده و عملاً تقلب غیرممکن می‌شود. بعضی از این بازی‌ها از بلاکچین‌های موجود استفاده کرده، و برخی بلاکچین مخصوص خود را راه‌اندازی می‌کنند که کاملاً توسط کاربران اداره می‌شود. بازی‌های کاملا غیرمتمرکز بلاکچینی، اختیارات توسعه‌گران و سهام آنها از بازی را کم کرده، و میان کاربران تقسیم می‌کند. بازی‌های متاورس که همان فناوری حقیقت مجازی مبتنی بر بلاکچین است، در این دسته از بازی‌ها قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: متاورس چیست؟

منابع:

  1. Playtoearn.online
  2. inverse.com
  3. wikipedia.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا