روسیه با ۱۰ کشور جنوب شرقی آسیا برای دلارزدایی از تجارت‌های مشترک وارد مذاکره شده‌است

Russia, Swallowing US Dollarبه گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از بیت‌کوین دات‌کام؛ روسیه در حال بررسی امکان استفاده از ارزهای ملی به جای دلار آمریکا برای تسویه‌حساب تجاری با ۱۰ کشور آسیای جنوب شرقی است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورهای جهان به دنبال کاهش اتکای خود به دلار آمریکا هستند که از شاخص‌ترین موارد می‌توان به بریکس اشاره کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه اندونزیایی کومپاس فاش کرد که کشورش در حال بررسی استفاده از ارزهای ملی، در تجارت با ۱۰ کشور آسیای جنوب شرقی است. کشورهای درگیر، اعضای انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) هستند که شامل برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام می‌شوند. گفتنی است که هیچ‌یک از کشورهای نام‌برده تاکنون عضو بلوک اقتصادی بریکس نشده‌اند.

لاوروف توضیح داد که روسیه به وضعیت بین‌المللی کنونی به‌عنوان یک «جنگ سرد جدید» نگاه نمی‌کند. در عوض، این کشور بر ترویج نظم جهانی چند قطبی متمرکز شده‌است. وی خاطرنشان کرد: غرب به رهبری آمریکا فعالانه در تلاش است تا این روند را کند و معکوس کند. لاوروف معتقد است که هدف غرب، حفظ سلطه خود در امور جهانی به‌جای ارتقای امنیت جهانی و توسعه متقابل است.

با توجه به مصادره ذخایر خارجی روسیه در ایالات متحده و اروپا، درک فزاینده‌ای در جامعه جهانی وجود دارد که دارایی‌های مشهود ذخیره‌شده در حوزه‌های قضائی غربی امن نیستند. در نتیجه چندین کشور از جمله روسیه، وابستگی خود به دلار آمریکا را کاهش داده و در حال بررسی سیستم‌های پرداخت و محاسبه جایگزین با استفاده از ارزهای ملی هستند.

بریکس، چراغ راه آینده تجارت جهانی؛

لاوروف بر اثربخشی فزاینده انجمن‌های بین‌دولتی که کشورهای غربی را شامل نمی‌شوند نیز تأکید کرد. وی از نمونه‌هایی مانند بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) و سازمان همکاری شانگهای (SCO) نام برد. این انجمن‌ها فرمت‌های همکاری جایگزین را برای کشورهایی که با غرب همسو نیستند فراهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ارز جدید بریکس (BRICS) با پشتوانه طلا، نظر جهانیان را به خود معطوف کرده‌است

روسیه فعالانه با آسه‌آن همکاری می‌کند و قصد دارد در نشست آتی در سطح وزیران در جاکارتا شرکت کند. این کشور سابقه طولانی در روابط با کشورهای عضو آسه‌آن دارد و در حال تلاش برای ایجاد یک مشارکت استراتژیک با این انجمن است. هدف روسیه تقویت معماری ایجادشده در اطراف آسه‌آن برای ارتقای ثبات و همکاری در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

منافع همکاری عملی بین روسیه و کشورهای آسه‌آن از جمله اندونزی، از طریق رایزنی در مورد استفاده از ارزهای ملی در تسویه‌حساب‌های تجاری بررسی خواهد شد. کشورهای عضو آسه‌آن نیز اقداماتی را برای کاهش اتکای خود به دلار آمریکا انجام داده‌اند. در ماه مه، آن‌ها موافقت کردند که استفاده از ارزهای محلی را برای معاملات اقتصادی و مالی در داخل انجمن تشویق کنند. اندونزی به ویژه، از روش دلارزدایی بریکس پیروی کرده و یک سیستم پرداخت ملی جدید را برای ادامه تلاش‌های خود در این زمینه معرفی کرده‌است.

به طور کلی گفتگوهای روسیه با کشورهای آسه‌آن در مورد استفاده از ارزهای ملی در تسویه‌حساب‌های تجاری، نشان‌دهنده روند جهانی به سمت کاهش اتکا به دلار آمریکا است. این اقدام به‌عنوان پاسخی به سلطه غرب و خطرات بالقوه مرتبط با ذخیره دارایی‌ها در حوزه‌های قضائی غربی تلقی می‌شود. هدف کشورها با بررسی سیستم‌های پرداخت و محاسبه جایگزین، حفاظت از منافع خود و ترویج همکاری خارج از چارچوب‌های سنتی غربی است.

منبع: news.bitcoin.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا