Block Explorer چیست

block explorer چیست

Block Explorer چیست

یکی از ابزار مورد نیاز و ضروری هنگام کار در شبکه مالی بلاکچین بلاک اکسپلورر می باشد. در ادامه ما به این سوال که block explorer چیست و چخ کاربردی دارد پاسخ میدهیم.

بلاک اکسپلورر یا مرورگر بلاک چین، ابزاری برای یافتن تمام اطلاعات مرتبط با بلاک بر دنیای بلاک چین است. به عبارتی دیگر، بلاک اکسپلورر کاری شبیه به صورت حساب بانکی را برای رمزارزها انجام می دهد. برای مثال تصور کنید مقداری بیت کوین به والت شما وارد شده و شما از منبع آن بی خبرید، به راحتی می توانید در یکی از بلاک اکسپلورر های بیت کوین با جستجوی آدرس والت خود، به اطلاعات تمام تراکنش های خود و یا هر والت دیگری دسترسی داشته باشید.

پس وضعیت حریم خصوصی دارندگان رمزارزها چه می شود؟

مسئله اینجاست که در بلاک اکسپلوررها، همه می توانند خبر احوال همه والت ها و تراکنش ها داشته باشند، اما خبری از مشخصات صاحبان آن ها نیست! در واقع چیزی امنیت حریم خصوصی افراد تأمین می کند، نبود هیچ اثری از هویت آنان در بلاک اکسپلورر است. هیچ گاه ثبت نخواهند شد و در دسترس هیچ کس نخواهد بود.

طریقه استفاده از بلاک اکسپلورر

معرفی دو بلاک اکسپلورر کاربردی

احتمالاً می دانید که تنوع بلاک اکسپلوررها بیشتر یکی دوتاست. اما قصد دارم شما را با دو مرورگر کاربردی که تجربه راحتی با آن ها داشتم آشنا کنم:

۱- بلاک چیر (blockchair.com):

این مرورگر از ۱۵ کوین و تقریباً تمام توکن های فعال در بستر بلاک چین اتریوم پشتیبانی می کند. از بزرگترین مزایای آن می توان به کاربر پسند بودن و عدم استفاده از کوکی کاربرانش اشاره کرد. تنها ضعفی که در این مرورگر به چشمم آمد، عدم پشتیبانی از #ترون و بستر تی‌آر‌سی ۲۰ بود.

تی‌آر اکسپلورر (trxplorer.io):

به شخصه از این مورد برای پوشش ضعف نام برده در مرورگر قبلی استفاده می کنم. همه توکن های تی‌آر‌سی ۲۰ و خود ترون را پشتیبانی می کند. از آنجایی اغلب والت ها در تاریخچه تراکنش ها، ورودی تتر های روی این بلاکچین را ثبت نمی کنند، لذا این مرورگر مناسب تمام کسانیست که تتر تی‌آر‌سی ۲۰ را به دلیل ارزان بودن هزینه تراکنش ها برگزیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *