تسلط بیت‌کوین بر بازار رمزارز به کمتر از ۴۰ درصد سقوط کرد!

ترجمه اختصاصی کوین‌گراف به نقل از کوین‌تلگراف؛ تسلط بیت‌کوین بر بازار رمزارزها، به روند کاهش خود ادامه می‌دهد و اکنون به زیر چهل درصد رسیده است.

طبق داده‌های Tradingview، میزان فعلی تسلط بیت‌کوین بر بازار، به پایین‌ترین رکورد تاریخی ۳۶٫۷ درصد در ژانویه ۲۰۱۸ سقوط کرد. بسیاری از منتقدان بیت‌کوین می‌گویند که این رمزارز برتری‌های خود را از دست داده است. اما عده‌ای دیگر معتقدند که فصل بعدی، فصل صعودی بودن آلت‌کوین‌ها خواهد بود.  تسلط بیت‌کوین بر بازار به معنی نسبت ارزش بازار بیت‌کوین، نسبت به ارزش کل بازار رمزارز است.

این اولین بار در سال ۲۰۲۱ نیست که تسلط بیت‌کوین بر بازار تا این اندازه کاهش می‌یابد. در ماه می تسلط بیت‌کوین به ۴۰٫۳ درصد رسید و در ماه سپتامبر دوباره به این سطح نزدیک شد. پیتر شیف، منتقد بیت‌کوین و رئیس Europac در هنگام سقوط تسلط بیت‌کوین در ماه سپتامبر گفت که بیت‌کوین در حال از دست دادن برتری‌های رقابتی خود است.

تحقیقات منتشرشده توسط TradingPlatform نشان می‌دهد که این اتفاق ممکن است سیگنالی برای شروع فصل صعودی آلت‌کوین‌ها باشد. طی هفت سال گذشته، تسلط بر بازار آلت‌کوین‌ها از میزان ۲۱ درصد در سال ۲۰۱۴، تا میزان ۶۰ درصد در این ماه، سه برابر شد.

بیشتر بخوانید: بازی‌های بلاکچین چیست؟

تسلط اتریوم بر بازار همچنان بالای ۲۰ درصد و در حدود ۵۰۰ میلیارد دلار است. طی سال گذشته، تسلط اتریوم بر بازار از میزان ۱۰ درصد، دوبرابر شد.

در روز ۲۴ دسامبر تحلیلگر ارزدیجیتال @AltcoinSherpa در توئیتی ادعا کرد که فصل صعودی آلت‌کوین‌ها یک سال است که جریان دارد، اما تاکنون کسی به آن توجه نکرده بود. او با مقایسه نمودار تسلط بیت‌کوین بر بازار می‌گوید که آلت‌کوین‌ها از ژانویه ۲۰۲۱ شکوفا شده‌اند.

میزان رشد سرمایه‌گذاری نهادها و موسسات در بازار ارزدیجیتال در سال گذشته شگفت‌انگیز بوده است. نوئل آچسون، رئیس Genesis Trading روز ۲۸ دسامبر در مصاحبه‌ای گفت: بزودی «سیگنال‌های قوی» رشد سرمایه‌گذاری موسسات در رمزارزها را در طول سال ۲۰۲۲ خواهید دید.

تحلیلگران بانک بین‌المللی JPMorgan در ماه اکتبر اظهار داشتند که افزایش قیمت BTC در آن زمان بدلیل افزایش سرمایه‌گذاری موسسات اتفاق افتاده است. آنها ادعا کردند که «به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران نهادی در حال بازگشت به بیت‌کوین هستند و شاید آن را به عنوان یک دارایی ضدتورمی بهتر از طلا می‌بینند.»

طبق داده‌های زنجیره‌ای Glassnode، با اینکه میزان دارنده‌های کوتاه‌مدت بیت‌کوین تا ۳۲ درصد کاهش یافته است. اما ارزش دارایی‌ قفل شده در کیف‌پول‌ هولدرهای بلند‌مدت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۶ درصد افزایش یافت.

منبع: cointelegraph.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا