بانک مرکزی هند اقدامات نظارتی بر رمزارزها را آغاز کرد

بانک مرکزی هند اقدامات نظارتی بر رمزارزها را آغاز کردگزارش مجله کوین‌گراف به نقل از خبرگذاری هندی کیو‌زی؛ بانک مرکزی هند (RBI) برای شناسایی چالش‌ها و فرصت‌ها در تکنولوژی‌های جدید اقتصادی به ویژه رمزارزها، بخش جدیدی در سازمان خود ایجاد کرده است. این بخش از روز چهارم ژانویه کار خود را شروع کرد.

در حال حاضر مقامات مالیاتی هند مشغول تحقیق بر گزارشات فرار مالیاتی صرافی‌های رمزارز هستند. بیش از یکسال است که سرمایه‌گذاران رمزارز هندی نگرانی‌های خود را در مورد فقدان مقررات نظارتی در این کشور مطرح کرده‌اند.

براساس یادداشتی که هفته گذشته توسط بانک مرکزی هند (RBI) منتشر شد، این سازمان قصد دارد چهارچوب قانونی برای تحقیقات بیشتر در مورد تکنولوژی‌های مالی (Fintech) فراهم کند که می‌تواند به مداخلات سیاسی هند در رمزارزها کمک کند.

ارزدیجیتال هند:

برخی از تحلیلگران بر این باورند که بانک مرکزی هند ایجاد ارزدیجیتال ملی را در دستورکارهای خود قرار داده است. بانک مرکزی هند در جولای ۲۰۲۱ برنامه‌های خود را برای ارزدیجیتال مستقل اعلام کرد. و گفت اجرای آزمایشی آن ممکن است در سال مالی آینده و از اول آپریل آغاز شود.

آرجون خزانچی، یکی از بنیانگذاران و مدیر حقوقی پلتفرم غیرمتمرکز وام‌دهی Rooba Finance می‌گوید: «ممکن است که درخواستهای جدید برای نظارت بر دارایی‌های Web 3 یکی از عوامل اصلی ایجاد این بخش جدید در بانک مرکزی باشد.»

شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر هندی مدتی ‌است که روی استارت‌آپ‌های تکنولوژی Web 3 سرمایه‌گذاری می‌کنند، زیرا تصور می‌شود که محصولات Web 3 مرحله بعدی هیاهوی اکوسیستم بلاکچین باشند. علاوه بر این، افزایش علاقه به بازی‌های P2E بلاکچین نیز نیاز به نظارت بر بلاکچین را بالا برده است.

با شتاب گرفتن رشد اکوسیستم رمزارزها و هیاهوی NFT در سراسر جهان از جمله هند، دستگاه‌های نظارتی مالی باید برای محافظت از سرمایه‌گذاران در برابر تقلب، کلاهبرداری و فعالیت‌های غیرقانونی سریعاً وارد عمل شوند.

بانک مرکزی هند ‌در آخرین گزارش مالی خود به افزایش روش‌های وام‌دهی در فضای Fintech اشاره کرد. این موضوع می‌تواند یکی از نقاط تمرکز فعالیت‌های بخش جدید Fintech بانک مرکزی باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش بازی Splinterlands و شیوه کسب درآمد از آن

پس از شروع همه‌گیری کووید-۱۹٫ وام‌های دیجیتالی با مقیاس کوچک شرکت‌های هندی مانند Mobikwik، BharahtPe و Paytm و همچنین خرید‌های قسطی، میان مردم هند محبوبیت بسیاری یافتند. برای کمک به جلوگیری از رشد وام‌های اضطراری، بخش Fintech بانک مرکزی می‌تواند دستور‌العمل‌هایی برای پایبندی وام‌گیران به پروتکل‌های وام‌دهی ایجاد کند.

اخیراً گزارشاتی درباره برنامه‌های وام‌دهی جعلی در هند منتشر شده است. بخش جدید RBI می‌تواند در تنظیم و صدور مجوز پلتفرم‌های وام دیجیتالی موثر باشد. به گفته کارشناسان، نظارت بر نهادها، محصولات و خدمات فین‌تک یکی از وظایف کلیدی این بخش خواهد بود.

دیجیتالی‌سازی خدمات مالی می‌تواند خطرات مختلفی مانند اتکای بیشتر به ارائه‌دهندگان خدمات شخص ثالث، فروش نادرست محصولات مالی، نقض حریم خصوصی داده‌ها، رفتار تجاری غیراخلاقی و عملیات غیرقانونی را به دنبال داشته باشد. در گزارش RBI آمده است که چشم‌انداز نظارتی بخش فین‌تک بانک مرکزی، مقابله با چنین خطراتی است.

منبع: qz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *