تاثیر بحران قزاقستان بر آینده بیت‌کوین

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از پادکست اقتصادی «The Breakdown» به تهیه‌کنندگی پلتفرم Coindesk؛ قزاقستان یکی از قطب‌های مهم اقتصادی آسیای مرکزی و یازدهمین کشور جهان از نظر منابع‌ نفت، گاز و سایر فلزات گرانبها است. شنبه گذشته دولت قزاقستان که برای مدت طولانی قیمت بنزین را ثابت نگه داشته بود، رایانه بنزین را برداشت و قیمت آن را دوبرابر کرد. از روز یکشنبه مردم مناطق غربی قزاقستان برای اعتراض به افزایش قیمت بنزین به خیابان آمدند. این اعتراضات که از ابتدا صلح‌‌آمیز بود به سرعت در سراسر قراقستان گسترش یافت.

از روز سه‌شنبه دولت برای کنترل اوضاع اینترنت کشور را کاملا مسدود کرد. گزارشات نشان می‌دهد که دولت از سرکوب مسلحانه معترضان استفاده کرده و در این هیاهو تعداد زیادی از مردم قزاقستان کشته شده‌اند.

طبق داده‌های شرکت بریتانیایی Netblocks.org که هدف آن دیده‌بانی وضعیت اینترنت در سرتاسر جهان است، اینترنت کشور قزاقستان از روز سه‌شنبه ۴ ژانویه تا عصر روز بعد توسط دولت مختل و مسدود شد. شب چهارشنبه که به دلیل پخش سخنرانی رئیس جمهور توقایف، اتصال اینترنت نسبتاً برقرار شد. اما دوباره صبح روز پنج‌شنبه قط گردید. روز جمعه میزان اتصال سراسری اینترنت قزاقستان به ۵ درصد روزهای عادی رسید.

تاثیر قطع اینترنت قزاقستان بر قیمت بیت‌کوین:

نسبت به سایر بخش‌های مهم اعتراضات قزاقستان، بیش از هرچیز اخبار بیت‌کوین مورد توجه جهانیان قرار گرفت. این امر می‌تواند به دلیل اهمیت بیت‌کوین به عنوان بخشی از سیستم اقتصادی جهانی باشد. اما شاید دلیل دیگر این است که در نبود اینترنت و عدم وجود اطلاعات از سایر زوایای وضعیت اخیر قزاقستان، تنها آمار موجود تاثیر قطعی اینترنت این کشور بر استخراج بیت‌کوین بود.

از ابتدای ممنوعیت استخراج بیت‌کوین در چین، ماینر‌های چینی تجهیزات خود را به کشور همسایه قزاقستان منتقل کردند. در نتیجه  در سال گذشته نرخ استخراج بیت‌کوین قزاقستان از ۸ درصد به ۱۸ درصد افزایش یافت. در نتیجه انسداد اینترنت قزاقستان، نرخ استخراج بیت‌کوین جهان حدود ۱۲ درصد کاهش یافت و قیمت بیت‌کوین یکروزه ۱۰ درصد سقوط کرد.

با اینکه شبکه بیت‌کوین انعطاف زیادی دارد و با وجود کاهش نرخ استخراج نیز به کار خود ادامه می‌دهد، اما نباید زیاد از حد به قابلیت‌های این شبکه مغرور شویم. مت اودل (Matt Odell) بنیانگذار پلتفرم Coinprice در اینباره می‌گوید: «استخراج‌گران بیت‌کوین باید عملیات خود را به گونه‌ای طراحی کنند که در صورت قطعی اینترنت در یک منطقه گسترده، شبکه بیت‌کوین تحث‌تاثیر قرار نگیرد.»

بیشتر بخوانید: قیمت زمین‌های متاورسی سر به فلک کشید!

نیل وود‌فاین از خبرگذاری Unchained capital در توئیتر خود زوایای تاثیر قطعی اینترنت قزاقستان بر بیت‌کوین را به خوبی شرح داد: «آیا باید بپذیریم که در صورت قطع اینترنت جهانی کلیه پردازش‌های تراکنش‌ها موقتاً متوقف خواهد شد تا اینترنت دوباره متصل شود؟

اشتراک گذاشتن داده‌های تراکنش‌ها بدون اتصال اینترنت آنقدر که به نظر می‌رسد سخت نیست. داده‌های tx بسیار کوچک‌اند و حتی از روش‌های ارتباطی با پهنای کم مانند SMS و رادیو نیز می‌توانند انتقال یابند. اشتراک‌گذاری اطلاعات بلاکها سخت‌تر است، زیرا پهنای باند داده‌های بلاک بسیار بیشتر از داده‌های تراکنش است، بنابراین سایر شبکه‌های غیراینترنتی برای انتقال آن مناسب نیستند. اما راه‌حل این موضوع می‌تواند کوچک نگاه داشتن سایز بلاک‌های بیت‌کوین باشد.

اتفاقاتی مانند قطعی اینترنت قزاقستان می‌تواند مشوقی باشد که استخراجگران بیت‌کوین برای اتصال شبکه به فکر یافتن راه‌های دیگر و یا بدون اینترنت بیوفتند. رادیو، وای فای، مش، ماهواره و … می‌توانند راه‌حلی جایگزین باشند.»

با قطعی اینترنت، شبکه بیت‌کوین با مشکل مواجه خواهد شد، اما بیت کوین این پتانسیل را دارد که شبکه خود را از طریق دیگر راه‌اندازی کند. هرچند که خاموشی جهانی اینترنت ممکن است غیرممکن باشد. اما بیت‌کوین به عنوان راه‌حلی برای مواقع این چنینی ابداع شده، و باید توانایی مقابله با شرایط مختلف را داشته باشد.»

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا