با برنامه نویس های هسته اصلی بیت کوین بیشتر آشنا شوید:

ترجمه اختصاصی کوین‌گراف به نقل از بیت‌کوینیست؛ حتی ابرقهرمانهایی مانند برنامه نویس های بیت کوین هم نیاز به کسب درآمد دارند. یکی از جالبترین حقایق در مورد بیت‌کوین این است که کد بیت‌کوین توسط گروهی از داوطلبان حفظ و توسعه‌ داده می‌شود. شرکت‌های خصوصی، NGOها و پشتیبانی ثروتمندان علاقمند به بیت‌کوین از راه کمک‌های بلاعوض و خیریه از پروژه این ارزدیجیتال حمایت می‌کنند. همه مبالغ اهدایی با شفافیت کامل به جامعه بیت‌کوین پرداخت می‌شود و پلتفرم‌هایی مانند BITCOIN GRANTS TRACKER اطلاعات پرداختهای انجام شده را جمع‌آوری می‌کنند. با این وجود، هنوز سوءظن و تئوری‌های‌‌‌ توطئه زیادی در اینباره وجود دارد.

خوشبختانه به تازگی، Lucas de C. Ferreira افشاگر شرکت Lightning Labs، در فهرستی اسامی توسعه‌گران، حامیان و خیرین اصلی بیت‌کوین را علنی کرد. طبق این فهرست، تاکنون بیش از ۸۰۰ نفر در تامین هزینه‌های پروژه بیت کوین مشارکت کرده‌اند. اما امروز تنها هفت نفر، توسعه‌گران اصلی و مسئولین نگهداری و رسیدگی به کدهای بیت‌کوین هستند.

در وبسایت بیت‌کوین، توسعه‌گران بیت‌کوین به این صورت تعریف شده‌اند: «نگه‌دارندگان اصلی، دسترسی‌‌های بیت‌کوین را در اختیار دارند و مسئول ادغام اقدامات مشارکت‌کنندگان پروژه بیت‌کوین هستند. این افراد مانند نظافت‌چی‌های پروژه بیت‌کوین، اقداماتی که مورد تائید تیم اصلی پروژه است را به یکدیگر متصل می‌کنند. مسئولیت بررسی نهایی، اطمینان از سالم‌بودن اقدامات و مطابقت آنها با پروژه نیز بر عهده آنهاست. نقش برنامه نویس های بیت کوین با توافق مشارکت‌کنندگان پروژه تعیین شده است.»

قبل از معرفی این افراد، بیایید تا کمی بیشتر با این کد آشنا شویم:

«هسته بیت‌ کوین» چیست؟

اصطلاح Bitcoin Core برخلاف معنی اصلی آن یعنی «هسته بیت‌کوین»، تنها نام یکی از خروجی‌های نرم‌افزاری پروژه بیت‌کوین برای مشتریان است. استفاده از آن برای طرفداران بیت‌کوین یک اجبار نیست، اما در حال حاضر محبوب‌ترین گزینه موجود است. در وبسایت اصلی «هسته بیت‌کوین» به شرح زیر تعریف شده:

«پروژه Bitcoin Core یک پروژه منبع باز (Open Source) که اجراگر برنامه‌های نرم‌افزاری بیت‌کوین برای مشتریان است.

این پروژه بخشی از اولین نسل پروژه‌های اصلی نرم‌افزاری بیت‌کوین است که توسط ساتوشی ناکاماتو پس از انتشار وایت‌پیپر (Whitepaper) مشهور بیت‌کوین منتشر شد.

«هسته بیت‌کوین» شامل نرم‌افزار «تمام-گره» (Full-node) برای اعتبارسنجی کامل بلاکچین بیت‌کوین و برنامه کیف‌پول بیت‌کوین می‌باشد.»

وبسایت Bitcoin.org که اخیراً هک شده، تعریف کاربردی‌تری برای Bitcoin Core دارد:

«کدهای Bitcoin Core طوری برنامه‌ریزی شده که بتواند تصمیم بگیرد کدامیک از زنجیره‌های بلاک تراکنش‌های معتبر دارد. کاربران Bitcoin Core تنها تراکنش‌های زنجیره بلاکهای معتبر را تائید می‌کنند و بدین ترتیب زنجیره جدید برای استفاده عموم به بلاکچین اضافه می‌شود.»

هر شخص می‌تواند در برنامه Bitcoin Core مشارکت گزیند.

هفت برنامه نویس اصلی هسته بیت کوین:

ولادمیر ون‌ در لان (Wladimir van der Laan)

برنامه نویس بیت کویناو جانشین Gavin Andresen و برنامه‌نویس اصلی نرم‌افزار است. اون از سال ۲۰۱۱ دسترسی‌های بیت‌کوین را در اختیار دارد و اکنون برنامه نویس اصلی هسته بیت کوین است. برنامه «نوآوری ارزدیجیتال» در دانشگاه MIT حامی فعالیت‌های ولادمیر ون در لان است. براساس وبسایت MIT، «ماموریت اصلی برنامه «نوآوری ارزدیجیتال»، ساخت آینده‌ای است که در آن انتقال دارایی در اینترنت مانند انتقال داده‌های بصری، سریع و کارآمد باشد.»

پیتر وویل (Peter Wuille)

او یکی از قدیمی‌ترین مشارکت‌کنندگان اصلی و از سال ۲۰۱۱ یکی از اعضای کمیته بیت کوین است. اگرچه او یکی از بنیانگذاران BlockStream است، اما در حال حاضر در ChaincodeLabs کار می‌کند. بودجه کار او را نیز همین شرکت تامین می‌کند. در وبسایت ChaincodeLabs آمده: «ما یک مرکز تحقیق و توسعه بیت‌کوین و مستقر در منهتن نیویورک هستیم. ما مشتاق پیشرفت شبکه بیت‌کوین و دیگر فناوری‌های مجاور آنیم.»

جوناس شنلی (Jonas Schnelli)

او «یکی از مسئولان GUI» است و شرکت جنجالی استخراج Marathon از کار حمایت می‌کند.  براساس وبسایت آنها، «هدف شرکت سهامی ماراتن دیجیتال، راه‌اندازی بزرگترین عملیات استخراج در آمریکای شمالی، با کم‌هزینه‌ترین انرژی‌های ممکن است.»

مارکو فالکه (Marco Falke)

او «مسئول پرسش و پاسخ و تست‌های سیستمی» است. صرافی چینی OKcoin که سابقاً تنها در چین فعالیت داشت، بودجه کار او را تامین می‌کند. امروزه OKcoin دارای مجوز جهانی‌ست و در سان‌فرانسیسکو، میامی، مالت، هنگ‌کنگ، سنگاپور و ژاپن دفتر دارد. این صرافی ادعا می‌کند که کم‌هزینه‌ترین صرافی در میان رقبای خود است.

ساموئل دابسون (Samuel Dobson)

برنامه نویس بیت کوین

او «مسئول کیف‌پول» و میان دیگر نگه‌دارندگان بیت‌کوین، تنها کسی است که به جای یک شرکت، یک شخص «کارآفرین و سرمایه‌گذار» به نام John Pfeffer از کار او حمایت می‌کند.

مایکل فورد (Michael Ford)

bitcoin core

بودجه کار او توسط «معتبرترین صرافی ارزدیجیتال» در استرالیا، سنگاپور و نیوزلند، یعنی Independent Reserve تامین می‌شود. صرافی جنجالی BitMEX نیز از کار وی حمایت می‌کند. Independent Reserve اسپانسر باشگاه A.C Milan است، بنابراین می‌دانیم که فورد در یک شرکت خوب کار می‌کند.

هنادی استپانوف (Hennadii Stepanpv)

bitcoin maintainer

وی یکی دیگر از مسئولین GUI است که توسط CardCoins حمایت می‌شود. CardCoins به کاربران امکان می‌دهد تا «با کارت هدیه این شرکت ارزدیجیتال بخرند». دیگر حامی کار او Payvent، «شرکت پردازش کارت‌های اعتباری» است.

نتیجه‌گیری: آیا هفت نفر برنامه نویس برای بیت کوین کافی است؟

به نظر می‌رسد که یک پروژه غیرمتمرکز جهانی، باید بیش از هفت مسئول نگهداری داشته باشد. با این حال این افراد تنها نیستند و Bitcoin Core تنها پروژه بیت‌کوین نیست. اگر به دنبال راهی برای مشارکت در پروژه بیت کوین هستید، Lucas Ferreira دو گزینه پیش روی شما گذاشته است. صندوق توسعه بیت‌کوین و Open Sats.

به یاد داشته باشید که هرکسی می‌تواند در پروژه Bitcoin Core مشارکت گزیند و پیشنهادات خود را ارائه کند. تمرکززدایی جهان در دستان ماست.

منبع: bitcoinist.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *