با گوین وود خالق ارز polkadot بیشتر آشنا شویم

گوین وود قبل از راه‌اندازی پروتکل همکاری‌پذیر چند‌زنجیره‌ای Polkadot، یکی از بنیانگذاران اتریوم بود و به عنوان مدیر ارشد فناوری در آنجا فعالیت می‌کرد. وی از دانشگاه یورک فارق التحصیل شد و زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) و پروتکل Yellow paper را برای ماشین مجازی اتریوم ابداع کرد.

بعد از خروج از پروژه‌ی اتریوم در سال ۲۰۱۶، گوین وود شرکت نرم افزاری بلاکچین Parity Technologies را بنیان نهاد. او همچنین web3 foundation را تأسیس کرد، که هدف آن به افزایش محبوبیت زیرساخت غیرمتمرکز اینترنت اختصاص دارد. سپس بلاکچین Parity را راه‌اندازی کرد، که یک پلتفرم زیرساخت بلاکچین است و قابلیت همکاری‌پذیری آن توسط اکوسیستم Polkadot فراهم می‌شود.

وود در سال ۲۰۲۰:

سال ۲۰۲۰ برای گوین وود و پولکادات، که در ماه می این سال راه‌اندازی شد، سالی پر مشغله بود. پولکادات پس از راه‌اندازی و موفقیتش در این سال، با ۶۳ درصد منابع توکن استیک‌شده، توانست تبدیل به اولین رمزارز برتر استیک‌شده‌ داخل کیف‌پولها، در سال ۲۰۲۰ شود.

وود در سال ۲۰۲۱:

اهداف توسعه‌گرانه وود در سال ۲۰۲۱، بیشتر حول کارکرد Substrate 3.0 گذشت تا سازگاری کامل محیط اتریوم را به شبکه پولکادات بیاورد.  توسعه‌ی پروتکل های همکاری پذیر زنجیره‌ای-متقاطع بخش بزرگی از برنامه‌های وود برای سال آینده خواهد بود.

پولکادات با توسعه‌ی ابزارها و امکانات Acala و Moonbeam، فعالیت‌های غیرمتمرکز مالی را در سال ۲۰۲۱ به پلتفرم خود آورد.

اکنون در پایان سال ۲۰۲۱، می‌بینیم که اکوسیستم پولکادات به یکی از بزرگترین میزبانان برنامه‌های DeFi و یکی از رقیبان دومین رمزارز جهان اتریوم تبدیل شده است.

منبع: Cointelegraph.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *