تفاوت بازی‌های بلاکچینی «درآمد محور» و «مالکیت محور» در چیست؟

تفاوت بازی‌های «درآمد محور» و «مالکیت محور» در چیست

بازی‌های بلاکچینی با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند. بازی بلاکچینی روشی جدید برای درآمدزایی علاقمندان بازی‌های کامپیوتری به ارمغان آورده‌اند. اما این صنعت در حال توسعه هنوز جای زیادی برای پیشرفت و حرکت به سوی کمال دارد.

ظهور مدل بازی P2E در بازی بلاکچینی

یکی از نقاط جذاب و برجسته‌ی روند پیشرفت بلاکچین در سال ۲۰۲۱، ظهور بازی‌های بلاکچینی بود. ابداع مدل بازی P2E (بازی‌های درآمد محور) توانست مبالغ‌ زیادی را سرمایه‌گذاران، کسب و کارها و علاقمندان بازی‌های کامپیوتری به فناوری بلاکچین جذب نماید. بازی‌هایی مثل Axie Infinity، Splinterlands و … روش‌های درآمدزایی جدیدی را به سرمایه‌گذاران علاقمند به تکنولوژی بلاکچین معرفی کردند.

بیشتر بخوانید: آموزش بازی Splinterlands و شیوه کسب درآمد از آن

مدل P2E پتانسیل رشد فوق‌العاده‌ای در آینده دارد. با استفاده از این مدل، بازیکنان می‌توانند مالکیت دارایی‌هایی که در بازی‌های کامپیوتری بدست آورده و یا خریداری‌ می‌کنند را در اختیار داشته باشند. بدین ترتیب با روشن بودن مالکیت، این دارایی‌های مجازی قابلیت معاوضه با پول واقعی را پیدا می‌کنند. چنین امکانی جذابیت بازی‌های کامپیوتری و انگیزه بازیکنان را برای صرف وقت بیشتر در بازی افزایش می‌دهد. علاوه بر این، مدل P2E حتی توانست افراد بیشتری را با فناوری بلاکچین و رمزارزها آشنا نماید.

بازی‌های کامپیوتری با مدل اقتصادی P2E، با استقبال زیاد علاقمندان مواجه شدند. این مسئله باعث شده که قیمت جوایز اینگونه بازی‌ها بصورت تورمی افزایش یابد و در نتیجه قیمت و جذابیت کلی آنها کاهش پیدا کند. به همین دلیل، باید مکانیزم جدیدی برای تداوم حضور علاقمندان و حتی مخاطبان ناآشنا با فناوری بلاکچین به وجود آید. با ایجاد مفهوم جدید و اصولی مستحکم، این عمل میسر خواهد شد. یکی از این راه‌ها مدل جدید Play-to-own (بازیهای مالکیت محور یا به اختصار P2O) است.

تفاوت‌های مدلهای P2E و P2O

هرچند که مدل بازی P2E جذابیت زیادی دارد، اما این روش (هرچند که ایده‌ی خوبی است) نباید تنها دلیل جذابیت یک بازی بلاکچینی باشد. ویژگی تبدیل دارایی‌های یک بازی کامپیوتری به پول واقعی یک امتیاز فوق‌العاده است، اما این صنعت بخاطر کسب درآمد بازیکنان پدید نیامده. یک بازی کامپیوتری برای ماندگاری به ایده‌ای جدید و هیجان‌انگیز و محتوای جذاب نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی سه توکن برتر بازی های کامپیوتری P2E براساس حجم بازار!

مدل P2O، مفهوم مدل P2E را با خود به همراه دارد، اما علاوه بر درآمدزایی به بازیکنان امکان می‌دهد تا با پیشرفت در بازی به جوایز بیشتر دست یافته، کاربردهای جدیدی برای دارایی‌های خود پیدا کنند و در بازی به جستجو بپردازند.

نمونه‌هایی از بازی‌های Play-to-own:

امروزه بازی‌های بلاکچین زیادی از مدل P2O استقبال کردند. این بازی‌ها از مدل P2E بهره می‌برند، اما به بازیکنان امکان می‌دهند تا گزینه‌های بیشتری را برای استفاده از جوایز درون بازی، بی نیاز به پیگیری مسیر پیش‌فرض بازی دنبال کنند.

بازی Monkey League (eSports)

بازی Monkey League با روش بازی‌های ورزشی الکتریکی (eSports) به بازیکنان امکان می‌دهد تا بازی، رقابت و درآمدزایی کنند. بازیکنان می‌توانند با چهار شخصیت بازی تیم تشکیل دهند و با سایر بازیکنان به رقابت بپردازند.

این بازی بلاکچینی توسط دو توکن اداره می‌شود. توکن MBS برای ابزارها و دارایی‌های درون بازی و توکن CORE به عنوان دارایی حاکمیتی استفاده می‌شوند. رمزارز CORE را نمی‌توان خرید یا فروخت و فقط با در اختیار داشتن توکن MBS تولید می‌شود.

بازی Plutonians (MMORPG)

مدل بازی P2O در محیط بازی Plutionians توانست جذابیت فوق‌العاده‌ای را برای کاربران به وجود آورد. این بازی پلوتونیان به بازیکنان کمک می‌کند تا مالک آیتم‌های درون بازی باشند، آنها را مبادله و تعویض نموده و از آنها برای مصارف مختلف استفاده کنند.

 بازی Mythical Beings

بازی کارتی Mythical Beings بر بلاکچین Ardor بنا شده است. بلاکچین Ardor که توسط Jelurida توسعه یافته، پروژه‌ بازی‌های P2E زیادی را به خود جذب کرده است، زیرا زیرساخت منحصر به فردی را فراهم می‌سازد. این بلاکچین امنیت و تمرکززدایی را بخوبی اجرا نموده و زنجیره‌های کوچک را برای توسعه در اختیار پروژه‌های خود می‌گذارد.

بازیکنان می‌توانند کارت‌های بدست آمده از بازی را تجارت کرده و در عین حال سایر ویژگی‌های بازی را کشف کنند. ترکیب سرگرمی، رقابت و کسب درآمد در بازی Mythical Beings محیطی هیجان‌انگیز برای بازیکنان به وجود می‌آورد.

منبع: Coinpedia.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا