تاسیس صندوق دفاع قانونی بیت‌کوین توسط جک دورسی

تاسیس صندوق دفاع قانونی بیت‌کوین توسط جک دورسیگزارش اختصاصی کوین‌گراف به نقل از کوین‌تلگراف؛ جک دورسی موسس و مدیرعامل سابق توئیتر قصد دارد برای دفاع قانونی از توسعه‌گران بیت‌کوین صندوقی متشکل از تیم داوطلبان و وکلای پاره‌وقت را ایجاد کند.

جک دورسی، موسس و مدیرعامل سابق توئیتر اعلام کرد که با الکس مورکوس بنیانگذار Chaincode Labs و مارتین وایت از دانشگاه ساسکس، قصد دارند که «صندوق دفاع قانونی بیت‌کوین» را تاسیس کنند. این اعلامیه توسط جک دورسی به لیست ایمیلهای توسعه‌گران بیت‌کوین به نام bitcoin-dev در روز ۱۲ ژانویه ارسال شد.

هدف این صندوق ارائه یک دفاعیه قانونی برای توسعه‌گران بیت‌کوین بوده که در حال حاضر موضوع بحث چندین دعوی قضایی در کشورهای مختلف است.

بیشتر بخوانید: نتیجه‌‌ی خروج جک دورسی از توئیتر برای جامعه ارزدیجیتال چیست؟

در این اطلاعیه خطاب به توسعه‌گران بیت‌کوین آمده است: «دعوی قضایی و تهدید‌های مستمر اثر خود را خواهند گذاشت. تک‌تک متهمان در نبود حمایت قانونی در اصل تسلیم شدن را انتخاب کرده‌اند. ما برای کمک به دفاع از توسعه‌گران بیت‌کوین پاسخی رسمی و هماهنگ قانونی را پیشنهاد می‌کنیم.»

صندوق دفاع حقوقی بیت‌کوین در این اطلاعیه به عنوان یک «نهاد غیرانتفاعی که هدف آن به حداقل رساندن دردسرهای قانونی برای برنامه‌نویسان بیت‌کوین است» معرفی شد. در ادامه اطلاعیه آمده: «این صندوق از توسعه‌گران در برابر دعاوی حقوقی مربوط به فعالیت‌هایشان در اکوسیستم بیت‌کوین. با فعالیت‌هایی مانند یافتن و حفظ وکیل مدافع، توسعه استراتژی دعوی قضایی و پرداخت صورت‌حساب‌های حقوقی حمایت خواهد کرد.»

در ابتدا، این صندوق شامل داوطلبان و وکلای پاره وقت خواهد شد. اگرچه، ایمیل بیان می‌کند که «هیئت مدیره صندوق مسئول تعیین و انتخاب رسیدگی و دفاع به شکایت‌ها و متهمان هستند.»

بیشتر بخوانید: بازی‌های بلاکچین چیست؟

“در حال حاضر، صندوق به دنبال جمع‌آوری کمک برای عملیات خود نیست، اما در صورت نیاز برای اقدامات قانونی بیشتر یا پرداخت هزینه کارکنان، این کار را به دستور هیئت مدیره انجام خواهد شد.»

طبق این ایمیل، اولین پروژه صندوق این است که شکایت‌نامه موجود از «دعوی تجارت لاله» رامونا آنگ علیه توسعه‌گران از جمله ایرا کلیمن به عهده گیرد. ادعای این شکایت سوء‌رفتار توسعه‌گران در توزیع و دسترسی به ثروت بیت کوین است.

جک دورسی که در پایان نوامبر ۲۰۲۱ از سمت مدیرعاملی توییتر کناره‌گیری کرد، یکی از طرفداران قدیمی بیت کوین است. هنوز مشخص نیست که آیا دورسی توئیتر را به قصد توسعه یک صرافی غیرمتمرکز بیت‌کوین در Square ترک کرده یا خیر.

در ۱۹ نوامبر، پروژه صرافی غیرمتمرکزtbDEX   در یک وایت‌پیپر اعلام کرد که قصد دارد پروتکلی پیام‌رسان برای تسهیل روابط قابل اعتماد ایجاد کند. این پروتکل قرار است راهی ارتباطی بین توسعه‌گران بدون نیاز به ایجاد کمسیون نظارتی را فراهم سازد.

منبع: https://cointelegraph.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا