هکرها در دهه گذشته بیش از ١١ میلیارد دلار از صرافی‌های متمرکز سرقت کرده‌اند

bitcoin-hackers

به گزارش مجله کوین‌گراف به نقل کریپتواسلیت، طبق تحقیقات شرکت امنیتی بلاکچین SlowMist، صنعت ارزدیجیتال از سال ۲۰۱۲ تاکنون بیش از ۳۰ میلیارد دلار از حمله‌های هکری آسیب دیده، که بیش از ۳۰ درصد آن معادل ۱۰٫۹۵ میلیارد دلار، از صرافی‌های متمرکز به سرقت رفته‌است.

این شرکت امنیتی گزارش داد که بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۳، این صرافی‌ها ۱۱۸ هک را تجربه کردند که دو مورد از مهم‌ترین آنها در سال ۲۰۲۱ رخ داد؛ تقریباً ۵ میلیارد دلار از کل ضرر را نشان می‌داد. داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که بیشتر هک‌های بزرگ در زمان‌هایی اتفاق افتادند که بازار  عملکردی خوبی داشت.

در مقایسه، هکرها در این مدت موفق شده‌اند کمتر از یک میلیارد دلار را مستقیماً از بلاکچین و کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال سرقت کنند. در این بازه زمانی کیف‌پول‌های گرم به‌تنهایی ۴۰۸٫۹ میلیون دلار ضرر کرده‌اند، در حالی که بلاکچین‌ها، مبلغ نسبتاً کمتری در حدود ۲۰۷٫۲ میلیون دلار را توسط عوامل مخرب از دست داده‌اند.

بر اساس این داده‌ها، حوزه توکن‌های غیرمثلی (NFT) نیز متحمل ضرر ۲۰۰ میلیون دلاری شده که عمدتاً به‌دلیل لینک‌های فیشینگ و کلاهبرداری‌های مرتبط با دستکاری است. همچنین هک پروتکل‌های بریج نیز بیش از ۲ میلیارد دلار از کل وجوه سرقت شده در این دوره را به خود اختصاص داده‌است.

تلفات در اکوسیستم؛

داده‌ها نشان می‌دهند که اتریوم و BNB Chain بیشترین ضربه را از نظر تعداد هک‌ها و مقدار پول از دست‌رفته از هکرها را تجربه کرده‌اند. هکرها با ۲۱۷ هک جداگانه ۳٫۱ میلیارد دلار از اکوسیستم اتریوم به سرقت برده‌اند. از سوی دیگر، BNB Chain در ۱۶۲ هک دیگر، ۱٫۴۵ میلیارد دلار ضرر داشته‌است.

علیرغم اینکه اکوسیستم EOS سومین مورد هدف بوده‌است، مقدار بسیار کمتری را از دست داده که در مجموع ۲۵٫۹ میلیون دلار را شامل می‌گردد. در مقابل، سولانا و Polygon با وجود تجربه حملات کمتر، ضرر قابل توجهی را، به‌ترتیب ۲۰۲٫۷ میلیون دلار و ۱۷۷٫۹ میلیون دلار تجربه کرده‌اند. شبکه Avalanche هم ۸ بار در معرض خطر قرار گرفت، که منجر به ضرر ۱۲۷٫۷ میلیون دلاری شده‌است.

این تحقیق همچنین شامل داده‌هایی از بلاکچین‌های دیگر هم بود. این بلاکچین‌های شناخته‌شده جمعاً کمتر از ۵۰ هک را تجربه کرده و کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار ضرر کردند.

 منبع: cryptoslate.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا