سرویس‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز پاسخی برای مشکلات امنیت سایبری

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از نیوز‌بی‌تی‌سی؛ امنیت سایبری در سال گذشته دوران سختی را سپری کرد. به علت همه‌گیری کرونا بسیاری از مشاغل با دورکاری انجام می‌گرفت و هکرها از این موضوع سوءاستفاده کردند. آسیب‌پذیری‌ و شکاف‌ امنیتی در صنایعی که بخشی از آنها توسط دورکاری انجام می‌گیرد، شایع است. با توجه به این روند امنیت سایبری به یکی از موضوعات مهم سال جاری تبدیل شد.

یکی از بخش‌های مهم و آسیب‌پذیر امینت سایبری بازار جهانی، ذخیره‌سازی ابری (Cloud Storage) است. تخمین زده می‌شود که این بازار از ۵۰٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۱۴۷٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ افزایش یابد. ذخیره‌سازی ابری که خدمات آن توسط شرکت‌هایی مانند Dropbox، اپل و گوگل ارائه می‌شود، نحوه عملکرد ذخیره‌سازی اطلاعات در جهان را تغییر داده است. با این حال، این سرویس بدون مشکل نیست.

ذخیره‌سازی ابری متمرکز در حفاظت از اطلاعات چالشهای امنیتی زیادی دارد. حفاظت از حریم خصوصی داده‌ها، حملات سایبری و دستکاری داده‌ها هنوز دارای مشکلات امنیتی زیادی هستند. به همین دلیل، ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز می‌تواند جایگزین مهمی برای شیوه کنونی باشد. هدف این مفهوم، دموکراتیک کردن بازار سرویسهای ارائه‌گر خدمات ابری است که شدیداً در انحصار چند شرکت برتر این بخش است. با استفاده از سیستم غیرمتمرکز، کاربران به جای اعتماد به یک ارائه‌گر  می‌توانند خدمات غیرمتمرکز فضای ذخیره‌سازی را ار فارمرهای منابع ذخیره در بلاکچین اجاره کنند.

روش ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز چندین مزیت دارد. مهمترین نتیجه‌ی جدایی از واسطه‌های متمرکز افزایش امنیت و کاهش سانسور خواهد بود.

یکی از مثال‌های ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز شرکت StorX است. چنین شرکت‌هایی به کاربران در رمزگذاری ایمن، فرگمنت کردن و توزیع داده‌های مهم با نودهای پراکنده در سراسر جهان کمک می‌کنند.

منبع: newsbtc.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا