تحریم تورنادو کش؛ آیا ابزارهای حریم خصوصی ارزدیجیتال می‌توانند در برابر سانسور مقامت کنند؟

جنگ مقامات و حریم خصوصی در بلاکچین؛ آیا ابزارهای حریم خصوصی ارزدیجیتال می‌توانند در برابر سانسور مقامت کنند؟

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از بلاک‌ورکز؛ تحریم‌های ایالات متحده بر قرارداد هوشمند تورنادو کش (Tornado Cash)، چالش‌های نظارتی جدیدی را برای صنعت رمزارزها و پروژه‌های متمرکز بر حفظ حریم خصوصی به وجود آورده است. کاربران ارزدیجیتال در توییتر با ساختن هنر‌های مقاومتی به تحریم‌ها اعتراض می‌کنند.

یک تصور اشتباه رایج صنعت ارزدیجیتال این است که تراکنش‌ها به طور پیش‌فرض خصوصی هستند. اما درواقع خلاف این موضوع صحت دارد و داده‌های بلاکچین عمومی و تراکنش‌ها قابل ردیابی هستند. میکسرهای ارزدیجیتال و رمزارزهای حریم خصوصی برای سپردن کنترل اطلاعات به کاربران در این سیستم مالی باز ایجاد شده‌اند. اما هر دوی این راه‌حل‌ها با نبرد سرسختانه دستگاه‌های نظارتی روبرو هستند.

مرتبط: چند راه حل برای فرار از تحریم در حوزه ارز دیجیتال

پس از تحریم تورنادو کش توسط خزانه‌داری، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده (OFAC) تصمیم به تحریم آدرس‌های مرتبط با این سرویس میکسر گرفت. شرکت‌های ارزدیجیتال مانند Aave و Circle از دستور OFAC تبعیت کردند. بنابراین اکنون آمریکایی‌های بی‌گناهی که هنوز سرمایه‌شان در این میکسرها وجود دارد، قادر به جابجایی سرمایه خود نیستند و در صورت زیر پا گذاشتن قانون مجازات خواهند شد.

از آنجا که Tornado Cash یک نهاد مرکزی نیست، هیچ راهی برای حذف تحریم‌های OFAC وجود ندارد. در حال حاضر تحریم تورنادو‌کش به افزایش نگرانی از تحریم پروژه‌های رمزارز حفظ حریم خصوصی، که برترین آنها Monero و Z-Cash هستند، منجر شده است. به نظر می‌رسد که دولت ایالات متحده به دنبال یافتن راه‌حل محبوب مجرمان سایبری است.

گروه‌های مدافع ارزدیجیتال مانند Coin Center در حال مبارزه با چنین اقدامات دولتی هستند، اما این روند ممکن است سال‌ها طول بکشد. تا آن زمان تحریم‌ها به افراد زیادی آسیب خواهند زد.

مرتبط: معرفی ابزار های حریم خصوصی در دنیای ارز دیجیتال

با این حال، تاکنون ثابت شده که پذیرش کاربران عنصر کلیدی در مبارزه قدرت با دستگاه‌های نظارتی است. با افزایش کاربران میکسرهای ارزدیجیتال و رمزارزهای حریم خصوصی، شانس ردیابی تراکنش‌ها به طور تصاعدی دشوار می‌شود. اگر پذیرش این برنامه‌ها افزایش یابد، مقاومت بیشتری در برابر سانسور خواهد داشت.

تداوم اینگونه اقدامات دولتی به افزایش صدای اعتراض مالباختگان و مخالفان تحریم‌ منجر می‌شود و افراد بیشتری را وارد این گفتگو می‌کند. مقامات دولتی در حال حاضر برای یافتن پشتوانه سیاسی یا فناوری مورد نیاز برای تحریم تلاش می‌کنند. باید دید که آیا گروه‌های مدافع ارزدیجیتال وارد جنگ قانونی با مقاومات خواهند شد یا خیر.

منبع: blockworks.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا