رمزارز ریپل

رمزارز ریپل RIPPLE / XRP

رمزارز ریپل چیست

حتی افرادی با کمترین آشنایی از رمزارزها، لااقل یک بار اسم رمزارز ریپل را شنیده اند. نام شرکتی قدرتمند، واقع در سانفرانسیسکو که با هدف آسان نمودن فرایند انتقال پول برای بانک ها و موسسات مالی با استفاده از غیرمتمرکز سازی در حال فعالیت است. احتمالاً با همین توضیح کوتاه متوجه شده اید که هدف فعالیت ریپل، کاملاً با رمزارزی مثل بیت کوین در تضاد است. در واقع ریپل بیش از اینکه رقیبی برای بیت کوین باشد، خطری برای سوئیفت است.

اغلب در دنیای رمزارزها اسم ریپل را مترادف با ارز XRP می دانند. اما لازم است بدانید که این کمپانی محصولات گوناگونی برای بانک ها و موسسات مالی طراحی کرده که یکی از آن ها XRP است. این ارز در بسترِ محصولی به نام ایکس رپید (xRapid) در حال کار است و تنها همان جا کاربرد دارد. دو محصول شاخص دیگر این کمپانی که با اهدافی کمی متفاوت طراحی شده اند، ایکس کارنت (xCurrent) و ایکس ویا (xVia) هستند.

تاریخچه ریپل

تاریخچه ریپل

شاید جالب توجه باشد که قبل ایده راه اندازی چنین شبکه ای، به قبل از طراحی بیت کوین باز می گردد. رایان فوجر (Ryan Fugger) در سال ۲۰۰۴ شرکتی به نام ریپل پی (RipplePay) بنا نهاد. هدف او ایجاد بستری برای انتقال پول از هر نقطه دنیا به نقطه ای دیگر با قابلیت در دسترس بودن برای همه کاربران اینترنت بود. ارز دیجیتال XRP در سال ۲۰۱۳ پس از کش و قوس های فراوان عرضه شد و در طول این سال ها افراد شاخصی همچون جد مک کالب (Jed McCaleb) و کریس لارسن (Chris Larsen) نیز به این پروژه وارد شدند. در طول سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ ریپل چند صد درصد رشد کرد و با پیشی گرفتن از لایت کوین توانست رتبه دوم بازار را از آن خود کند. هم اکنون این رمزارز پس از بیت‌کوین، اتریوم و تتر، در جایگاه چهارم ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

مشخصات فنی ریپل

نام: ریپل Ripple

علامت اختصاری: XRP

رتبه: ۴ ام

ارزش بازار: ۴،۴۱۲،۵۹۰،۰۰۰ دلار

تعداد کوین های در گردش: ۴۴،۲۵۷،۸۰۳،۶۱۸ عدد

تعداد کل کوین های موجود: ۹۹،۹۹۰،۹۳۲،۷۲۶ عدد

بیشترین حجم ذخیره شده: نامعلوم

بالاترین قیمت از زمان پیدایش: ۳.۸۶ دلار

پایین ترین قیمت از زمان پیدایش: ۰.۰۰۵ دلار

چارت و قیمت لحظه ای

صفحه اختصاصی coinmarketcap

دکمه بازگشت به بالا