مقایسه DAI و BUSD

اختصاصی کوین‌گراف؛ شایعات اخیر مبنی بر احتمال مسدودی آدرس های تتر ایرانیان تقریباً به گوش همه کاربران و طرفداران ارزهای دیجیتال رسیده است. اخباری که گذشته از درستی آنها، هر کسی را نگران می‌کند. علیرغم عملی نبودن این اخبار در فاصله زمانی نزدیک، ضرورت یافتن جایگزینی احتمالی برای این استیبل‌کوین را بیش از پیش حیاتی کرده است. در این راستا هفته گذشته در صفحه اینستاگرام کوین‌گراف نظرسنجی برگزار شد تا کاربران تمایل خود نسبت به یکی از دو استیبل‌کوین محبوب و رقیب تتر ابراز کنند.

در این نظرسنجی نام دو استیبل‌کوین DAI و BUSD به میان آمد، و نتیجه با پیروزی قدرتمند DAI به پایان رسید. دلیل این پیروزی واضح بود، غیرمتمرکز بودن DAI این امنیت خاطر را در ذهن کاربران به وجود آورده است. اما این سوال مطرح می شود که آیا DAI به اندازه کافی قابل استفاده است؟ آیا با توجه به متمرکز بودن BUSD، این استیبل‌کوین قابل اعتماد نیست؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این مسائل بپردازیم.

دای (DAI) چیست؟

رمزارز DAI یک استیبل‌کوین با میزان برابری ۱:۱ با دلار آمریکا است، دقیقاً مانند تتر. به این معنا که هیچگاه یک واحد DAI بیشتر یا کمتر از یک دلار آمریکا نخواهد شد. اما تفاوت DAI با سایر استیبل‌کوین‌ها این است که بر خلاف تتر به ازای صدور هر توکن، یک دلار آمریکا در صندوق این شرکت ذخیره نمی شود! پشتوانه DAI برخلاف سایر رقبایش ارزدیجیتال است و با استفاده از قرارداد هوشمندی که میزان عرضه و پشتوانه DAI را تنظیم می‌کند، نرخ آن را همیشه یک دلار نگه داشته خواهد شد. شاید این روش عجیب به نظر برسد، اما باعث شده کاربران نگرانی از خالی شدن پشتوانه این استیبل‌کوین و همچنین فشار قانونگذاران بر آن نداشته باشند.

دلار بایننس (BUSD) چیست؟

رمزارز BUSD همانطور که از اسمش پیداست، استیبل‌کوین دلاری صرافی بزرگ بایننس بوده و طبعاً مانند سایرین دارای برابری ۱:۱ با دلار آمریکاست. این استیبل‌کوین برخلاف DAI کاملاً متمرکز و در کنترل صرافی بایننس بوده و به ازای هر واحد از صدور این توکن، یک دلار آمریکا در مخزن پشتوانه‌اش نگهداری می‌شود. داشتن ویژگی‌های متمرکز مانند تتر باعث شده در نظرسنجی نامبرده، کاربران کمتری به این استیبل‌کوین تمایل نشان دهند. همچنین رفتار اخیر صرافی بایننس با ایرانیان در این موضوع بی اثر نبوده است.

اما سوال اصلی، DAI جایگزین بهتری است یا BUSD؟

پاسخ به این سوال ساده نیست. DAI یا لااقل روش تولید و کنترل آن بی‌شک امن ترین استیبل‌کوین دلاری را پدید آورده است. اما آیا در عمل قابلیت جایگزینی با تتر را دارد؟ فراموش نکنیم که تتر چه کاربردهای مهمی در فرار از ریزش بازار و ورود به دنیای ارزهای دیجیتال ایفا کرده است. وجود جفت‌ارزهای فراوان با USDT موجب شده تا تقریباً هر رمزارزی را در هر صرافی بتوان با تتر مبادله کرد. آیا با DAI هم می‌توان همه چیز را در هرجا مبادله کرد؟ قطعاً خیر! کافیست حروف اختصاری DAI در صرافی های متعدد از جمله بایننس جستجو کنید تا به عمق فاجعه پی ببرید.

DAI یا BUSD؛ مسئله این است!مشکل دیگر DAI در این مقطع زمانی، نبود حجم مبادله کافی در جفت‌ارزهایش است. برای مثال در صرافی بایننس می‌توانید حجم مبادلات BTC/USDT را با BTC/DAI مقایسه کنید، سریعاً می‌بینید حجم مبادله بیت‌کوین با جفت تتر بیش از ۲ میلیارد دلار و با جفت DAI کمتر از ۳.۵ میلیون دلار است! (عکس بالا) هیچ کس در زمان ریزش بازار تمایل به ایستادن در صف های  طولانی فروش ندارد. این در حالی است که حجم مبادله BTC/BUSD نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار بوده و عملاً برای هم معامله‌گری امکان خرید و فروش فوری را فراهم می‌کند.

بی شک از مزایای غیرمتمرکز DAI و برتری ذاتی‌اش نمی توان به آسانی گذشت. اما شاید برای دنیای فعلی ارزهای دیجیتالی استفاده از این استیبل‌کوین کمی زود باشد. چراکه به هرحال کاربرد اصلی استیبل‌کوین‌ها، تبدیل سریع و ارزان دارایی دیجیتال به فیات است، امکانی که فعلاً DAI توانایی آن را ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا