Terra UST در جایگاه سوم استیبل‌کوین‌ها؛ ابراز نگرانی در استیبل‌کوین‌های الگوریتمی در حجم گسترده!

Terra UST در جایگاه سوم استیبل‌کوین‌ها؛ ابراز نگرانی در استیبل‌کوین‌های الگوریتمی در حجم گسترده

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از کوین‌دسک؛ پائولو آردینو، مدیر ارشد فناوری استیبل‌کوین تتر، در مصاحبه‌ای با کوین‌دسک در نشست هفته بلاکچین پارس گفت: «تا وقتی ارزش کل بازار یک استیبل‌کوین الگوریتمی بین پنج تا ۱۰ میلیارد باشه مدیریت آن آسان است».

استیبل‌کوین ترا (UST) اکنون در رتبه سومین استیبل‌کوین بزرگ بازار، پس از تتر (USDT) و USD Coin (USDC) قرار دارد، که میزان ارزش کل بازار این دو به نسبت زیاد از UST بیشتر است. با این حال، ارزش کل بازار استیبل‌کوین بومی اکوسیستم Terra به سرعت رشد می‌کند و از ۱۸۰ میلیون دلار در ابتدای سال ۲۰۲۱، به بیش از ۱۷ میلیارد دلار در ۱۸ آوریل ۲۰۲۲ رسیده است.

استیبل کوین Terra ارزش یک دلاری خود را با یک الگوریتم مبتنی بر قرارداد هوشمند حفظ می‌کند. این الگوریتم با سوزاندن توکن‌های LUNA، توکن بومی شبکه Terra، به منظور ایجاد توکن‌های UST قیمت آن را روی یک دلار ثابت نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید: رمزارزها در حال نابودی سیستم بانکداری سنتی هستند!

پائولو آردینو، مدیر ارشد فناوری استیبل‌کوین تتر می‌گوید: « یک استیبل‌کوین الگوریتمی وقتی ارزش بازار کوچکی دارد، هنوز قابل مدیریت است. اما تتر که ارزش بازاری نزدیک به صد میلیارد دلار دارد، توسط رمزارزها پشتیبانی می‌شود. پیش‌بینی اینکه کدام روش برای حفظ ارزش یک استیبل‌کوین بهتر است، هنوز کار مشکلی‌ست».

سوال اینجاست که چرا آردینو با توجه به تفاوت زیاد ارزش بازار UST با USDT و USDC، درباره این استیبل‌کوین صحبت می‌کند؟ شاید به این دلیل که UST به سرعت توانست از سایر رقبای بازار پیشی گیرد و ارزش کل بازار آن در سال گذشته ۱۳۸ برابر شود.

اما محققان می‌گویند که نگرانی‌هایی درباره استیبل‌کوین‌های الگوریتمی وجود دارد. همچنین جامعه توکن LUNA هم نسبت به الگوریتم UST مشکوک هستند. به گفته محققان، با توجه به طراحی الگوریتم UST، نوسانات شدید بازار می‌تواند تهدیدی بزرگ برای این استیبل‌کوین باشند.

نگرانی دیگر می‌تواند این باشد که بیش از ۶۷ درصد تقاضا برای UST از پروتکل Anchor تامین می‌شود. پروتکل Anchor، یک پروتکل پس‌انداز غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه Terra است که بازده نسبتاً بالای ۱۹٫۵ درصدی برای سپرده‌های UST ارائه می‌کند.

بنابراین Terra باید این میزان بازده را حفظ کند. اگر اینطور نباشد، دارندگان UST می‌توانند به سرعت توکن‌های خود را بفروشند. برخی از تحلیلگران معتقدند که این نکته خطر عدم وجود نقدینگی UST را افزایش می‌دهد.

منبع: Coindesk.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا