مقایسه تمرکززدایی شبکه‌های بیت‌ کوین و کاردانو

کاردانو بیت کوین

در فوریه ۲۰۲۰، چارلز هاسکینسون، بنیانگذار Cardano، جسورانه مدعی شد که کاردانو روزی به غیرمتمرکزترین رمزارز جهان تبدیل خواهد شد. اظهارات هاسکینسون تعجب‌آور نیست. کاردانو همیشه یکی از موضوعات داغ بازار ارزدیجیتال بوده و تحلیلگران معتقدند کاردانو تنها رمزارزی است که می‌تواند روزی تسلط بیت‌ کوین بر فضای ارزدیجیتال را به چالش بکشد.

برای پاسخ به این سؤالات، باید شبکه‌های کاردانو و بیت‌کوین را براساس عدم تمرکز آنها مقایسه نمود. تمرکززدایی به معنای انتقال کنترل و قدرت از یک نهاد مرکزی به یک شبکه توزیع شده است. بنای مفهوم ارزهای دیجیتال بر تمرکززدایی بنا شده و باعث شفافیت، امنیت و کنترل بیشتر اطلاعات می‌شود.

شبکه‌های کاردانو و بیت‌کوین هر دو دارای برنامه‌های خوبی برای تمرکززدایی هستند. ما در این مطلب قصد داریم با مقایسه کاردانو و بیت‌کوین، صحت ادعای چارلز هاسکینسون را بررسی نماییم. با ما همراه باشید.

تولید کاملاً غیرمتمرکز بلاک‌ها:

تولید بلاک در شبکه‌های کاردانو و بیت‌ کوین بسیار متفاوت است. بلاکچین بیت‌کوین در درجه اول توسط ده استخر بزرگ استخراج بیت‌کوین کنترل می‌شود. اما بلاکچین کاردانو توسط کل جامعه شبکه که متشکل از ۲۲۰۰ اپراتور است، مدیریت می‌گردد. گسترده بودن تعداد اپراتورهای یک بلاکچین نشانه امنیت و تمرکززدایی بالای آن است.

شیوه اداره شبکه:

شبکه کاردانو با رای اعضای جامعه خود اداره می‌شود، اما بیت‌کوین برای امور حاکمیت از رای گروه کوچکی از توسعه‌گران اصلی خود و تعدادی از ماینرهای شبکه استفاده می‌کند.

از طرف دیگر، کاردانو در حال تاسیس یک صندوق ۸۰ میلیون دلاری با نام Project Catalyst برای مشارکت بیشتر جامعه خود در اداره شبکه است. ین صندوق به طور کامل توسط جامعه کاردانو تامین می‌شود و هدف آن تبدیل ایده‌ها و پیشنهادات اعضا به پروژه‌های خلاق و تاثیرگذار است.

نقشه راه شبکه:

یکی از نشانه‌های غیرمتمرکزبودن کاردانو، نقشه راه این شبکه است که آینده آن را به چندین مرحله مهم تقسیم می‌کند و هر یک از این مراحل در تمرکززدایی از شبکه حیاتی هستند. اما بیت‌کوین چنین برنامه‌ی دقیقی ندارد و ارتقای آن براساس نیاز شبکه انجام خواهد شد. یعنی تا زمانی که مشکلی در شبکه ایجاد نشود، ساختار آن ثابت خواهد ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا