تتر بخریم یا دلار نقدی؟ هر آنچه لازم است درباره تفاوت آنان بدانید!

US Tether vs Cash Dollarاختصاصی مجله کوین‌گراف؛ این هفته از ابتدا با بالا رفتن نرخ ارز، اغلب افراد را به سمت تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در طلا یا ارز کشاند. همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های اغلب سرمایه‌گذاران ارز این بوده که بهتر است تتر نگهداری کنیم یا دلار؟ پاسخ به این سؤال به عوامل شخصی و عمومی بسیاری وابسته است و می‌تواند برای هر شخص متفاوت باشد. اما ما در این مقاله قصد داریم به چند دلیل مهم برتری تتر نسبت به دلار برای نگهداری اشاره کنیم.

نگهداری تتر، آسان و امن است!

برای حمل و نگهداری تتر، نیازی به ریسک جابجایی حجم بالای اسکناس نیست. به راحتی چند کلیک و تماس می‌توان آن را خرید و فروش کرد و در کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، امن نگاه داشت.

تتر از شر بلایای طبیعی در امان است!

خطراتی مانند آتش‌سوزی، سیل، زلزله و غیره می‌توانند محل ذخیره دلار نقدی را به خطر بیندازند. درحالی که تتر در بلاکچین نگهداری می‌شود و حتی با از دست رفتن کیف‌پول در شرایط نامبرده، تنها با داشتن کلید خصوصی می‌توان مجدداً آن را بازیابی کرد.

تتر برای اقتصاد ایران مفید است!

شاید جالب باشد بدانید که حجم بالای تتر درحال مبادله در ایران، از طریق تبدیل رمزارزهای استخراج‌شده ایرانی به گردش درآمده‌اند! مبادله و نگهداری تتر درواقع جبران هزینه گاز ووبرق مصرفی برای استخراج داخلی است. درحالی که دلارهای نقدی اغلب از طریق کانال‌های قاچاق ارز وارد کشور شده و منجر به آسیب بیشتر به اقتصاد کشور می‌گردند.

اما چرا قیمت تتر با دلار کمی متفاوت است؟

همه ما با این جمله و مفهوم آن آشنایی داریم: «یک تتر برابر است با یک دلار!» پس چرا در عمل قیمت مبادله تتر، تفاوتی چند هزار تومانی با قیمت دلار دارد؟

برابری مفهومی نسبی دارد. برابری در مورد تتر و دلار نیز یعنی در تبادل کالا با پول، تتر با دلار برابر است. اما هنگام تبادل تتر با فیات، باید مقداری تفاوت قیمت با دلار را در نظر داشت که اصطلاحاً به آن حباب می‌گویند.

علت وجود این حباب چیست؟

عوامل متعددی بر «حباب تتر» اثر می‌گذارند. اما اگر بخواهیم یک جواب ساده بدهیم: عرضه و تقاضا! در بازارهای مالی همه چیز حول محور عرضه و تقاضا می‌چرخد. وقتی عاملی مثل افت قیمت بیت‌کوین، تعداد متقاضی خرید را افزایش می‌دهد، طبیعی‌ست که حباب تتر نیز بیشتر می‌شود. در مقابل وقتی افت ناگهانی قیمت دلار دارندگان تتر را به وحشت می‌اندازد، عرضه بیش از تقاضا شده و با توجه به کوچک‌تر بودن حجم بازار تتر، منفی شدن حباب آن نیز دور از انتظار نیست.

بیشتر بخوانید: تتر در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳ بیش از ۸۵۰ میلیون دلار سود کرده‌است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا