تئوری جالب کاروالیو درباره علت ممنوعیت استخراج بیت‌کوین در چین!

تئوری جالب کاروالیو درباره علت ممنوعیت استخراج بیت‌کوین در چین!ترجمه اختصاصی کوین‌گراف به نقل از نیوز.بی.تی.سی؛ جان کاروالیو، کارآفرین و تحلیلگر ارزدیجیتال به‌تازگی نظریه‌های خود را درباره «دلایل ممنوعیت استخراج بیت‌کوین توسط چین» مطرح کرد. در این مقاله تلاش نمودیم تا دلایل احتمالی چین برای تصمیم عجیبش را بیابیم.

آیا چین به دنبال راه‌اندازی بانک مرکزی خود برای ارزدیجیتال است؟ آیا حزب کمونیست چین (CPC) قصد دارد راه برای برای میلیاردهای چینی ببندد، آیا استخراج بیت‌کوین واقعاً برای مشکلات زیست‌محیطی ممنوع شده است، آیا چین قصد دارد پیش از فروپاشی شرکت املاک Evergrande، درهای خروجی کشور را بروی شهروندان ببندد، آیا بیت‌کوین خیلی خطرناک است، چرا دولت چین باید از یک صنعت میلیون دلاری که تحت کنترل خود داشته، صرفنظر کند؟ چرا؟ چرا؟

جان کاروالیو می‌گوید که چین از استخراج بیت‌کوین و نظارت بر تولیدکنندگان دستگاه‌های استخراج سود زیادی برده است. نه تنها این، بلکه استخراج بیت‌کوین منجر به افزایش استفاده از این تراشه‌ها و در نتیجه افزایش قیمت آنها شده و چین از صادرات این تراشه‌ها نیز سود خواهد برد. پس چرا چین باید از این میزان درآمد صرف نظر کند؟

نظریات کوبنده کاروالیو:

کاروالیو معتقد است که چین در هر دوره، قیمت بیت‌کوین را دستکاری می‌کند تا بیت‌کوین بیشتری بخرد. آنها در اوج قیمت می‌فروشند، از ممنوعیت برای کاهش قیمت بیت‌کوین استفاده کرده و دوباره در سقوط بیت‌کوین انباشت می‌کنند. اما اینبار چین با بازار بالغ‌تری روبرو بود و دیگر نمی‌تواند سرمایه‌گذاران ارزدیجیتال را با این اقدامات بترساند. بنابراین مجبور شدند که سناریو خود را قوی‌تر کنند.

در سناریو آخر، سازنده اصلی دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین (ASIC)، شرکت چینی Bitmain نسل جدیدی از دستگاه‌های ماینر را آماده کرده بود. بنابراین حزب کمونیست چین تصمیم گرفت که با اقدامی تقاضا برای این دستگاه‌ها را بیشتر کند. آنها بیت‌کوین خود را فروختند، سپس استخراج بیت‌کوین را ممنوع کرده و کل دستگاه‌های استخراج کشور را خاموش نمودند. جهان این ممنوعیت را جدی تلقی کرد. و در نهایت موجب صادر کردن تعداد زیادی دستگاه استخراج به آمریکا شد!

طبق آخرین آمار، در حال حاضر ایالات متحده بیشترین میزان هشریت استخراج بیت‌کوین را در اختیار دارد. آیا واقعاً اینطور است؟ کاروالیو به این آمار اعتماد ندارد: «همه فکر می‌کنند، که چین احمقانه صنعت استخراج بیت‌کوین را ترک کرده و آن را به آمریکا سپرده است.» چند ماه پس از ممنوعیت چین، شرکت‌های استخراج آمریکایی ناگهان مورد توجه همه قرار گرفتند. اما آیا واقعیت این است؟

اگر نظریه کاروالیو درست باشد، چین به صنعت استخراج باز ‌می‌گردد:

به نظر می‌رسد که چین راهی برای جمع‌آوری بیشتر بیت‌کوین، هم از معامله‌گران و هم از خریداران ASIC پیدا کرده است. چین از شر تجهیزات قدیمی استخراج خلاص شده و Bitmain به زودی ASICهای جدیدی را به بازار ارائه خواهد کرد. سپس چین بار دیگر بیت‌کوین می‌خرد و ASICهای نسل جدید خود را روشن می‌کند. کاروالیو معتقد است که آنها احتمالاً قبلاً اینکار را انجام داده‌اند و فقط بلاک‌ها را امضا نکرده و یا به شکل دیگری امضا کرده‌اند. اگر این موضوع درست باشد، آنها به‌زودی ممنوعیت استخراج بیت‌کوین را خواهند برداشت و روایت خود را از «روز رستاخیز استخراج برای آسیایی‌ها» به خورد جهانیان خواهند داد.

تحلیلگر و پادکستر ارزدیجیتال Marty Bent، با نظریه‌های جان کاروالیو موافق نیست. او اعتقاد دارد که باید حساب حزب کمونیست چین را از صنعت استخراج این کشور جدا دانست. تخصص اصلی مارتی بنت، استخراج بیت‌کوین بوده و خود او یک استخراجگر است و با برخی از شرکت‌های بزرگ استخراج بیت‌کوین همکاری می‌کند.

بنا به گفته بنت، قطعاً برخی مزارع استخراج بیت‌کوین چینی پس از ممنوعیت، فعالیت خود را به ایالات متحده منتقل کرده‌اند. او می‌گوید که اگر چینی‌ها همه هشریت (hashrate) استخراج خود را به ایالات متحده انتقال نداده باشند، قطعاً بخش بزرگی از آن را از آمار کشور خود به آمریکا آورده‌اند. بنت بر این باور است که حتی پس از ممنوعیت، همچنان در چین هشریت وجود دارد.

اما کاروالیو می‌گوید که شواهد نظریه بنت را نقض می‌کنند، اما این شواهد نیز قابل اثبات نیستند. او می‌گوید: «ما اطلاعات کافی درباره اقدامات چین نداریم. بنت با این حرف من موافق است و اعتقاد دارد که به دلیل ماهیت بی‌مجوز شبکه بیت‌کوین، ما هرگز نمی‌توانیم بفهمیم واقعاً چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.»

نتیجه‌گیری و سایر نظریه‌ها:

به گفته کاروالیو، با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری ترافیک وب، می‌توان بررسی کرد که ترافیک منابع استخراج چین تقریباً با قبل از ممنوعیت تشابه دارد. اما امضای بلاک‌ها قابل دستکاری است. این موضوع چه معنی دارد؟ آیا چینی‌ها هنوز در حال استخراج بیت‌کوین هستند؟ آیا تعداد بلاک‌های بدون امضاء در حال افزایش است؟ یا آنها بلاک‌ها را به نام نهاد‌های غیرچینی امضاء می‌کنند؟ ممکن است که چین همه این اقدامات را برای اهداف اصلی خود طراحی کرده باشد.

مارتی بنت برای این موضوع یک نظریه دیگر دارد. نظریه او براساس مصاحبه وی با ادوارد اونسون از شرکت Braiins، که در چین زندگی می‌کند شکل گرفته است. به گفته اونسون، امسال چین ۱۰۰امین سالگرد حزب کمونیست چین را با موضوع «هماهنگی» برگزار خواهد کرد. اما آنها استخراج بیت‌کوین را ناهماهنگ می‌دانند. به نظر او پس از پایان مراسم سالگرد، چینی بی سر و صدا ممنوعیت استخراج را رفع خواهند کرد.

درابنباره، کاروالیو میگوید که اثبات این نظریات نیازمند تحقیق جدی است، که امکان آن وجود ندارد. بنابراین او تصمیم را بر عهده خود مردم می‌گذارد. ما نیز با انتشار این مقاله نقش خود را در این موضوع انجام دادیم. حال نوبت شماست.
منبع: NewsBTC.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا