۷۷ درصد مردم به متاورس متمرکز مارک زاکربرگ بی اعتماداند!

 

گزارش مجله کوین‌گراف به نقل از بی‌این‌کریپتو؛ به نظر می‌رسد که مارک زاکربرگ نتوانسته اعتماد مردم را به خود جلب کند. براساس یک نظرسنجی جدید، اکثر مردم نگران تسلط شرکت‌های بزرگ فناوری مانند متا و مایکروسافت بر متاورس هستند. این مطالعه نشان داد که از هر چهار نفر سه نفر به متاورسی که توسط شرکتی مانند متا (فیس‌بوک سابق)، که از اطلاعات مشتریان خود کسب درآمد می‌کنند راه‌اندازی شود اعتماد ندارند.

نظرسنجی جدید از بزرگسالان آمریکایی نشان داد که ۸۷ مردم ترجیح می‌دهند از متاورس‌هایی استفاده کنند که بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز بلاکچین مانند اتریوم یا کاردانو اجرا می‌شود. ۷۷ درصد نیز اعلام کردند که خصوصاً از نقش فیس‌بوک در آینده‌ی جهان مجازی متاورس نگران هستند.

از نظر این افراد، بزرگترین مشکل متاورس فیس‌بوک، متمرکز بودن آن است. تاکنون می‌دانیم که زاکربرگ عطش زیادی به تسلط بر نرم‌افزارهای محبوب اجتماعی دارد. متا توانست نرم‌افزارهای اینستاگرام و واتساپ را که هر کدام بیش از یک میلیارد کاربر دارند، به مجموعه خود اضافه کند. متا حتی سعی کرد که Snapchat را هم بخرد.

اما خود زاکربرگ می‌گوید که قصد ندارد جهان مجازی را در انحصار خود درآورد و این موضوع را انکار می‌کند. او سال گذشته اعلام کرد: «نکته‌ی مهم این است که هیچ‌ شرکتی نمی‌تواند یک متاورس را مدیریت کند و در نهایت تمام شبکه‌های اینترنتی به هم متصل خواهند شد». اما این نظرسنجی نشان داد که بسیاری حرفهای او را باور نمی‌دهد و ترجیح می‌دهند از پلتفرم‌های غیرمتمرکز استفاده کنند.

در اینجا، این سوال مطرح می‌شود که پس از رشد متاورس، کدام بلاکچین توانایی اجرای آن را دارد. بیت‌کوین قادر به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند نیست که در متاورس حیاتی هستند. اتریوم هزینه‌های زیادی دارد که عملکرد برنامه‌های موجود را محدود می‌کند.

جایگزین‌های اتریوم هم معایب خاص خود را دارند. سولانای محبوب همه ثابت کرد که تمرکززدایی و مهمتر از آن امنیت را فدای سرعت و کارایی کرده است و هر ماه مورد حمله قرار می‌گیرد. سایرین مانند Cardano، Avalanche، Polkadot، Terra و Fantom هنوز پذیرش انبوه را تجربه نکرده‌اند. اما می‌توانیم با اطمینان بگوییم که مردم تمایل ندارند متاورس توسط مارک زاکربرگ رهبری شود.

منبع: beincrypto.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا