۵ شخصیتی که می توانند ساتوشی ناکاموتو باشند

پنج شخصیتی که می توانند ساتوشی ناکاموتو باشند

پس از گذشت بیش از ده سال از پیدایش بیت کوین که در این مدت به یک پدیده جهانی بدل گشته، هویت خالق آن مثل یک راز سر به مهر باقی مانده و تبدیل به جذابترین قسمت پیدایش بیت کوین شده است. حدس و گمان های بسیاری در این مورد مطرح گشته و عده ای معتقدند مدارک معتبری در این خصوص در دست دارند و حتی چند نفری ادعا کرده اند که خود ساتوشی ناکاموتو اند.

در این میان بازار حواشی و تئوری های توطعه هم داغ بوده و حدسیات زیادی در این خصوص مطرح می شود. عده ای بیت کوین را ساخته دست دولت روسیه برای نابودی نظام مالی آمریکا می دانند و عده ای دیگر ساخته دست چین برای تصاحب جهان. حتی عده ای معتقدند بیت کوین توسط موجودات فضایی به وجود آمده است!

و اما ما در مورد ساتوشی ناکاموتو چه می دانیم؟

اطلاعات کمی که در این خصوص در دسترس هست، یکی نوع نگارش و لهجه انگلیسی غلیظی می باشد که فقط از یک انگلیسی زبان بر می آید و دومین مورد ساعت فعالیت این شخص است، که اگر این ساعات را بررسی و تحلیل کنیم و ساعات آفلاین بودن این فرد را از آن کم کنیم، این بررسی ما را به یکی از ایالت های آمریکا می رساند.

این دو مورد را با یک اسم ژاپنی که ترکیب کنیم متوجه می شویم که این شخص از سه نقطه کاملاً متفاوت کره زمین نشانه هایی از خود به جای گذاشته و این موضوع حتی بیش از پیش او را مرموزتر می کند. در ادامه مقاله به معرفی پنج شخصیتی که احتمال می‌رود خالق بیت کوین باشند و بیشتر از همه مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گرفته اند می پردازیم.

۱- هال فینی (hal finney)

هال فینی hal finney

وی یکی از برنامه نویسان کمپانی PGPSoftware بوده که در خصوص نرم افزار های رمزگذاری با همین نام فعالیت می کند. او یکی از اولین همکاران و طرفداران توسعه بیت کوین بوده و نخستین شخصی است که راه اندازی بیت کوین را با توییت “Running Bitcoin” در ۱۰ ژانویه ۲۰۰۹ اعلام کرد (یک هفته پس از این تاریخ اولین بلاک بیت کوین استخراج شد).

فینی دریافت کننده اولین تراکنش بیت کوین در تاریخ نیز می باشد. این تراکنش حامل ۵۰ بیت کوین بوده و تنها تراکنشی است که از ولت خود ساتوشی ناکاموتو انجام شده است. همچنین سبک نوشتاری او شباهت بسیار زیادی با خود ساتوشی ناکاموتو دارد. او که تأثیر بسیاری در شکل گیری پروژه بیت کوین داشته شاید محتمل ترین کاندید این لیست باشد.

فینی در سال ۲۰۱۴ از دنیا رفت و بنا به درخواست او بدنش را با نیتروژن مایع فریز کرده تا شاید در آینده با پیشرفت تکنولوژی بتوانند بدن بی جان او را دو مرتبه احیا کنند.

۳ـ کریگ رایت (Craig Steven Wright)

کریگ رایت Craig Steven Wright

کرگ رایت اهل کالیفرنیا و متخصص مهندسی کامپیوتر می باشد. او تنها کسی از لیست ۵ نفره ما می باشد که مدعی شده خود ساتوشی ناکاموتو است. ادعای کرگ از آنجایی آغاز شد که در اوایل نوابر ۲۰۱۵ موسسه گیرمودو طی یک ایمیل ناشناس مبنی بر اینکه فردی مطمئن است که کریگ رایت همان ساتوشی ناکاموتو است دریافت نمود. فرستنده ایمیل اذعان داشت که قبلاً برای کرگ کار کرده و از این حیث اطمینان کاملی نسبت به گفته خود دارد.

کرگ در حوزه فناوری اطلاعات در شرکت های مختلفی فعالیت داشته در سال ۲۰۱۶ این ادعا را تأیید کرده و خود را ساتوشی ناکاموتوی واقعی معرفی کرده است. او همچنین ادعا کرد که مدارکی معتبر  در این زمینه دارد و می تواند با این مدارک ادعای خود را ثابت کند. ولی او هیچوقت مدارکی را که از آنها صحبت می کرد را ارائه نداد و روز به روز تعداد افرادی که کرگ را ساتوشی ناکاموتو واقعی می دانستند کمتر و کمتر شد. تا اینکه کار به جایی رسید که امروزه  کرگ را بیشتر با نام فیک ساتوشی یا ساتوشی دروغین می شناسند. ولی او همچنان بر سر ادعای خود باقی مانده و می گوید در زمانی مناسب مدارک خود را ارائه می دهد.

۳ـ نیک سابو (Nick szabo)

نیک سابو Nick szabo

مورد بعدی یک دانشمند علوم کامپیوتر است که در سال ۱۹۹۸ طرحی خلاقانه را با نام “بیت گلد” ارائه کرد. بیت گلد مانند بیت کوین یک سیستم مالی دیجیتالی غیر متمرکز بود که شباهت های زیادی به بیت کوین داشت. این پروژه به خاطر مشکلات فنی و خام بودن پروژه در نهایت شکست خورد و هیچ گاه به مرحله بهره برداری نرسید.

وی همچنین اولین کسی است که ایده “قرارداد های هوشمند” را در سال ۲۰۰۴ که ۴ سال قبل تر از ساخت خود بیت کوین می باشد مطرح کرد. وقتی برای اولین بار با خود نیک در خصوص این فرضیه صحبت شد، او بیان کرد خوشحال است که او را ساتوشی می دانند ولی متأسفانه او ساتوشی نیست و کاملاً این موضوع را رد می کند.

۴ـ پاول سولوتشی کالدر (paul solotshi calder)

پاول سولوتشی کالدر paul solotshi calder

پاول یک نابغه ۴۶ ساله است که به علت خلاف های بی شمارش اکنون در زندان به سر می برد. در کارنامه زندگی بزهکارانه پاول تقریباً جای هیچ نوع خلافی خالی نیست. او هم اکنون متهم به فروش غیر مجاز دارو ، ریاست سابق کارتل مواد مخدر ، دلالی اسلحه ، قاچاق طلا و استخراج فلزات گران ها، بهره برداری غیر قانونی از جنگل ها و شش فقره قتل می باشد. وی همچنین مدتی را در جوانی به جاسوسی برای مرکز مبارزه با مواد مخدر آمریکا مشغول بوده است.

پاول قبل از ورود به دنیای خلافکاران یک برنامه نویس حرفه ای بود و توسعه دهنده سیستم رمزگذاری ای می باشد که ساتوشی ناکاموتو برای قفل کردن بیت کوین های تحت اختیار خود از آن استفاده کرده است. او به خاطر طرز تفکر خاص و تندی که نسبت به دولت ها و سیاست های حفظ حریم خصوصی و سیستم رمزگذاری پیشرفته ای که خود مبتکر آن بوده و همچنین شباهت اسمی زیادش با ساتوشی ناکاموتو ، جزو لیست ما قرار گرفته است.

خود پاول هیچ ادعایی در این زمینه ندارد و این موضوع را کاملاً رد می کند. کتاب “مغز متفکر” بر اساس زندگی خلافکارانه پاول نوشته شده و تمامی فعالیت های مجرمانه اش در آن کتاب بیان شده است. وی از سال ۲۰۱۲ برای اعمال مجرمانه اش تحت بازداشت می باشد.

۵ـ دوریان ناکاموتو (dorian nakamoto)

دوریان ناکاموتو dorian nakamoto

دوریان یک مورد به نسبت جدید بوده و فرضیه هایی که او را ساتوشی ناکاموتو می خوانند به تازگی مطرح گشته است. او یک فیزیکدان ژاپنی آمریکایی ساکن کالیفرنیا بوده و جالب است بدانید که منزل او در همسایگی هالی فینی قرار گرفته است. خبرنگاری که برای اولین بار این ادعا را مطرح کرد بیان داشته شیوه تدریس این فیزیکدان در دانشگاه و سابقه آزادی خواهانه وی کاملاً با شخصیت ساتوشی همخوانی دارد.

وی وقتی اولین بار با این ادعا روبرو شد با استرس و تندی زیادی بیان کرد: “من دیگر با این موضوع کاری ندارم به همین خاطر نمی توانم درباره آن نظری بدهم حالا این موضوع در دست افراد دیگری است و آنها مسئولش هستند و من دیگر هیچگونه ارتباطی با این ماجرا ندارم”. قاعدتاً این جواب انقدر مشکوک هست که همه را به دنبال او راه بیاندازد.

پس از چاپ این خبر شور و شوق زیادی بوجود آمد تا جایی که عده ای از خبرنگاران و افراد عادی در پی تعقیب دوریان پرینس بر آمدند. او در نهایت کاملاً این ادعا را رد کرده و اظهار داشته که سوال خبرنگار را درست متوجه نشده و فکر کرده در خصوص شغلی که قبلاً به عنوان پیمانکار نظامی داشته از او سوال پرسیده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا