علت سقوط ناگهانی بازار رمزارزها چه بود؟ هر آنچه باید در این باره بدانید!

گزارش اختصاصی مجله کوین‌گراف؛ امروز ۱۹ آگوست، روند قیمت بازار رمزارزها به کاهش ادامه داد، اما ارزش کل بازار توانست تا بالای ۱ تریلیون دلار باقی بماند. قیمت بیت‌کوین نتوانست سطح ۲۶,۰۰۰ دلار را حفظ کند و با نزدیک شدن به آخر هفته به ۲۵,۹۰۸ دلار کاهش یافت.

حرکت نزولی عمده این هفته در ۱۷ آگوست و در زمانی رخ داد که مشخص شد شرکت «اسپیس ایکس» متعلق ایلان ماسک، ذخیره بیت‌کوین خود را فروخته‌است. در نتیجه بیت‌کوین که نزدیک به ۵۰ درصد از کل بازار رمزارزها را در اختیار دارد، به اخبار اسپیس ایکس واکنش منفی نشان داد و در میان حمام خون لیکویید در بازارهای اهرمی بدتر شد.

بازارهای اهرمی به خاک و خون کشیده شد؛

حدود ۱۷۶,۳۰۰ معامله‌گر تا ۱۸ آگوست با پوزیشن‌هایی به ارزش ۱٫۰۴ میلیارد دلار لیکویید شدند و یا معاملات خود را بستند. به عبارت دیگر، یک فشار طولانی‌مدت معامله‌گران را مجبور به فروش با ضرر کرد تا از ضررهای بزرگتر جلوگیری کنند.

رفتار هیجانی معامله‌گران بازارهای اهرمی برای نجات سرمایه‌شان، خود می‌تواند باعث تشدید روند تشکیل‌شده شود. این اتفاق این بار هم باعث شد ریزش بازار عمق بیشتری را تجربه کند.

رکود اقتصادی عامل تشدیدکننده سقوط قیمت‌هاست؛

کاهش قیمت‌ها در بازار رمزارزها منعکس‌کننده زیان در بازار سهام نیز است. شاخص جهانی MSCI، که شامل سهام‌های بزرگ و متوسط از ۲۳ کشور توسعه‌یافته است، در ۱۷ آگوست همزمان با افزایش نگرانی‌ها در مورد اقتصاد چین و نرخ‌های بهره بالاتر، به شدت کاهش یافت.

MSCI Chart
نمودار MSCI که گویای وضعیت بازار جهانی سهام است.

رکود اقتصادی در چین این نگرانی را ایجاد کرده که بانک مرکزی این کشور یوآن را تضعیف کند تا اقتصاد خود را تقویت کرده و بر بازار رمزارزها، به ویژه در کوتاه‌مدت تأثیر منفی بگذارد. آخرین باری که چین در آگوست ۲۰۱۵ ارزش یوآن را کاهش داد، قیمت بیت‌کوین طی دو هفته ۲۳ درصد کاهش یافت، همچنین کل بازار رمزارزها نیز در همان دوره ۲۷ درصد ارزش خود را از دست داد.

تشکیل الگوی سر و شانه نگرانی‌ها را افزایش داده‌است؛

در همین حال، شرایط تکنیکال بازار رمزارزها نیز تصاویر امیدوارکننده‌ای را بازتاب نمی‌دهند. کاهش فعلی قیمت درحال شکل‌گیری یک الگوی «سر و شانه» احتمالی در نمودار هفتگی است که پیش‌بینی‌ها را در مورد ضررهای بیشتر در سال ۲۰۲۳‌ را افزایش می‌دهد.

Total Market Cap Chart
در نمودار کل بازار الگوی سر و شانه تشکیل شده‌است.

الگوی سر و شانه اغلب نشانگر بازگشت نزولی است که معمولاً پس از شکسته‌شدن قیمت به زیر خط حمایت (یا خط گردن) برطرف می‌شود. از ۱۸ آگوست، بازار رمزارزها بخش میانی سر و شانه را برای یک شکست احتمالی آزمایش کرد. اگر این الگو تکمیل شود، هدف نزولی آن برای پایان سال ۲۰۲۳ یا اوایل سال ۲۰۲۴ حدود ۷۵۱ میلیارد دلار خواهد بود که بیش از ۲۵ درصد نسبت به ارزش فعلی پایین‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بحران بدهی در ایالات متحده؛ حجم بدهی کارت‌های اعتباری به یک تریلیون دلار رسیده‌است!

از سوی دیگر، خریداران تلاش خواهند کرد تا در «EMA پنجاه هفته‌ای» نزدیک به ۱٫۱۱۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۳ بازگردند. عمدتاً حفظ ۱ تریلیون دلار به عنوان حمایت برای خریداران اهمیت بسیاری خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا