قراردادهای هوشمند به کاردانو می آیند!

به گزارش دی‌کریپت، سرانجام شبکه آزمایشی آلزونو به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود را بر روی بلاک چین کاردانو مستقر کنند.

هاسکینسون ادعا کرد که این شبکه آزمایشی در اواخر آوریل یا اوایل ماه می راه‌اندازی می‌شود. وی گفت: «برای اولین بار به‌صورت عمومی، مردم می‌توانند قراردادهای هوشمند بنویسند و آنها را روی بلاکچین کاردانو (Cardano) پیاده‌سازی کنند.»

طبق برنامه ارائه شده، به‌روزرسانی آلزونو (Alonzo) به شکل یک هارد فورک در بهار امسال ارائه می‌شود. در ابتدا ، قراردادهای هوشمند فقط برای اهداف آزمایشی در دسترس خواهند بود ، و راه‌اندازی کامل شبکه اصلی در ماه آگوست اتفاق خواهد افتاد.

اضافه شدن قراردادهای هوشمند یک نقطه عطف مهم برای کاردانو محسوب می‌شود ، چراکه این قابلیت در نهایت این بلاکچین را به یک رقیب قدرتمند برای اتریوم تبدیل خواهد کرد. اکوسیستم فایننس غیرمتمرکز اتریوم از تابستان گذشته رونق گرفت و طیف وسیعی از اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز (dapps) بر روی آن پیاده‌سازی شدند.

بیشتر بخوانید : دانشنامه رمزارزها؛ رمزارز کاردانو

اکنون ، این قابلیت بر روی بلاکچین کاردانو نیز فعال شده است. به عنوان نمونه ، توسعه‌دهندگان این بلاکچین یک دپ بومی ساخته‌اند که به کاربران امکان می‌دهد توکن‌های مختلف را تعویض (Swap) کنند- دقیقاً مانند دپ‌های مبتنی بر اتریوم نظیر یونی‌سواپ.
ارزش کل قفل شده در دیفای در حال حاضر نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار است. در همین حال ، پلتفرم‌های اصلی دیفای مانند MakerDAO ، Compound ، Aave و بسیاری دیگر همه بر پایه قراردادهای هوشمند اتریوم ساخته شده‌اند؛ و با راه‌اندازی آپدیت آلزونو ، کاردانو نیز می‌تواند به این بازار چند میلیاردی گسترش یابد.

در اوایل ماه مارس ، آپدیت قبلی کاردانو با نام Mary ، با معرفی قابلیت ایجاد توکن‌های سفارشی توسط کاربران ، این بلاکچین را بسیار به اتریوم نزدیک کرد. این آپدیت کاردانو را به یک شبکه مولتی اسِت (Multi Asset) تبدیل کرد که می‌تواند از انواع مختلف رمزارزها پشتیبانی کند.

برخلاف اتریوم ، کاردانو برای تراکنش توکن‌ها به قراردادهای هوشمند متکی نیست. این یعنی کارمزدهای انتقال ، که همچنان در اتریوم سر به فلک می‌کشد ، در کاردانو بسیار کمتر است.

ترجمه اختصاصی مجله کوین‌گراف
منبع: decrypt.co

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا